بازار ارز و سکه | قیمت دلار و سکه صعودی شد

15:31 - 1400/01/17
بازار ارز و سکه دوباره با افزایش قیمت روبه رو شد.

به گزارش «دنیای بورس»، اقتصادنیوز نوشت: هم زمان با آغاز رسمی دوران ریاست جمهوری بایدن، بازیگران دلار در معاملات پشت خطی بیشتر خریدار شدند. این مساله منجر به آن شد که در این معاملات غیررسمی، قیمت دلار به کانال 23 هزار تومانی برود و به نقطه 23 هزار و 200 تومان برسد.

برخی از فعالان، باور داشتند، بازار در روزهای قبل، شوک کاهشی ورود بایدن به کاخ سفید را پیشخور کرده بود؛ از نگاه این گروه، سفته بازان با آغاز دوران بایدن، خریدهای خود را افزایش دادند تا این پیام را به بازار منتقل کنند که منتظر افت شدید قیمت دلار در شرایط جدید نباشند.

با این حال، گروه دیگری معتقد بودند، سفته بازان به دنبال فروش دلار خود در بالاترین قیمت ممکن هستند و پس از خالی کردن دلارهای خود، از بازار خارج خواهند شد. به عبارتی می توان گفت، عده ای باور داشتند، ورود دلار به کانال 23 هزار تومان به معنای آن است که جو بازار به طور کلی تغییر کرده است و قیمت به حرکت افزایشی خود ادامه خواهد داد.

این در حالی است که گروه دیگری باور داشتند، بازار به صورت موقت افزایشی شد و پس از صعود ابتدای روز پنج شنبه به تدریج بار دیگر با امواج فروش رو به رو خواهد شد.

دو نقطه مهم در بازار ارز

رفتار گذشته قیمت دلار نشان می دهد که معامله گران ارزی به دو نقطه دقت زیادی خواهند کرد. اولین نقطه محدوده 20 هزار و 800 تومانی است که به عنوان  کف قیمت فعلی دلار در نظر گرفته شده است؛ در صورتی که بازار به زیر آن نفوذ کند، موج جدیدی از فروش ها احتمالا شکل خواهند گرفت.

در مقابل برای صعود به سوی سطوح بالاتر، دلار نیاز دارد که در ابتدا از محدوده 23 هزار و 800 تومانی عبور کند.

 پس از تاریخ 29 دی ماه، کمی انتظارات افزایشی در بازار تقویت شده است، ولی هم چنان احتیاط میان معامله گران وجود دارد. زمانی انتظارات افزایشی در بازار تقویت شد که حواله درهم توانست محدوده 5 هزار و 800 تومانی را حفظ کند و به بالای خط 6 هزار تومانی بازگردد. رفتن درهم به بالای 6 هزار و 500 تومان، نوید ورود خریدهای جدید به بازار را مخابره می کند.

افزایش تردید در بازار سکه امامی

اقتصاد نیوز در مطلب دیگری نوشت: معامله گران سکه امامی خریدهای خود را از بعدازظهر روز چهارشنبه تا حدی پایین آوردند. این اتفاق در حالی رخ داد که در بازارهای جهانی، اونس طلا در حال پیشروی قیمتی بود و در مقطعی حتی به بالای محدوده هزار و 870 دلاری رفت. در بازار دلار نیز قیمت در معاملات پشت خطی بالای مرز 23 هزار تومانی را به خود دید.

سکه بازان در واکنش به این اتفاقات خریدهای خود را افزایش ندادند و قیمت سکه امامی در همان کانال 10 میلیون و 300 هزار تومانی باقی ماند. عدم جا به جایی افزایشی سکه و بی توجهی به رشد طلا و دلار، نشان دهنده بالا رفتن احتیاط معامله گران بود.

اگر سکه بازان روز پنج شنبه از افزایش دلار مطمئن شوند، احتمالا فلز گران بهای داخلی می تواند بار دیگر سطح 10 میلیون و 500 هزار تومانی را مورد آزمون قرار دهد. البته در صورتی که قیمت دلار به زیر 23 هزار تومان بازگردد، بعید است که واکنش کاهشی خاصی از طرف سکه مشاهده شود.

سکه بازان خود را با دلار 23 هزار تومانی هماهنگ نکرده بودند که نسبت به افت احتمالی آن، واکنش شدیدی نشان دهند. سکه در صورتی می تواند نزولی شود که دلار محدوده 22 هزار و 500 تومان را از دست بدهد، امری که انتظار کاهش قیمت دلار را برای سکه بازان افزایش می دهد.

کاهش حباب در بازار سکه

دیروز سکه نسبت به رشد دلار واکنش زیادی نشان نداد تا حباب آن کاهش پیدا کند. روز چهارشنبه در حالی که دلار بالای 4 درصد رشد کرده بود، افزایش قیمتی سکه به حدود 5/2 درصد رسید. ناهماهنگی افزایشی سکه با دلار موجب شد که حباب آن به محدوده 3 درصد کاهش پیدا کند، حال آنکه یک روز قبل، فاصله بین ارزش ذاتی سکه و قیمت بازاری آن به نزدیک 7 درصد نیز رسیده بود.

روز چهارشنبه ارزش ذاتی سکه به بالای ده میلیون تومان بازگشت و همین مساله نیز تا حدی، جو کاهشی را در بازار پایین آورد.