گزارش مهم: آمریکا تحریم صادرات نفت ایران را کاهش داد؟

16:01 - 1400/01/17
آمریکا تحریم های خود را بر صادرات نفت ایران کاهش داد؟

به گزارش «دنیای بورس»، وبسایت Investing.com (لینک) گزارش داد: رئیس جمهور آمریکا؛ جو بایدن، در اولین روز ریاست جمهوری خود در دفتر، مجموعه ای از دستورات اجرایی را برای معکوس کردن اقدامات رییس جمهور پیشین یعنی دونالد ترامپ امضا کرد.

ازجمله این اقدامات می توان به دستور لغو تحریم های صادرات نفت ایران یا حداقل ارائه کمی تسکین به کشوری که تحت دو سال "فشار حداکثری" ترامپ قرار داشت اشاره کرد که به طور واضح در انبوه اخبار گم شد.

خانم جانت یلن؛ وزیر خزانه داری بایدن، در همان هفته به مجلس سنا گفت كه قصد دارد تمام سیاست های تحریمی آمریكا را بازنگری كند تا اطمینان حاصل كند كه آنها به طور موثر و صحیح اعمال می شوند.

به طور ویژه درمورد ایران، یلن گفت كه دولت متعهد است كه مطمئن شود جمهوری اسلامی "گام های مناسبی" را برای پیروی از برنامه هسته ای خود انجام می دهد.

وی تأکید کرد: ایران فقط در حالتی از کاهش تحریم ها تحت برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام JCPOA بهره مند خواهد شد که منطبق با برنامه های کاهش فعالیت های هسته ایی خود گام بردارد.

او ادامه داد: علاوه بر این، در صورت تأیید این موضوع، من اطمینان خواهم داد که خزانه داری به کار مهم خود برای مبارزه با حمایت ایران از تروریسم، ادامه می دهد.

علی رغم مطالب مطرح شده، تعداد کمی معتقدند که ایران از تخفیف مجازات تحریم های واشنگتن، محروم خواهد شد. سوال این است که این اتفاق چقدر سریع رخ خواهد داد و در زمان وقوع چه تأثیری بر عرضه و قیمت نفت خواهد گذاشت؟

برجام JCPOA یا برنامه جامع اقدام مشترک، توافق نامه شش کشوری است که ایالات متحده در سال 2015 با انگلیس، چین، فرانسه، آلمان و روسیه برای محدود کردن اهداف هسته ای ایران منعقد کرد.