تصمیم دولت برای همکاری با « کچاد »

00:58 - 1400/01/18
مدیرعامل صنعتی و معدنی چادرملو از توافق بین سازمان محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای فعالیت در آنومالی D19 خبر داد.

محمود نوریان در گفت‌وگو با «ماین نیوز» درباره وضعیت آنومالی D19 اظهار کرد: با همکاری وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت و سازمان محیط زیست در حال آزادسازی منطقه هستیم تا اقدام‌ها در آنومالی D19 را آغاز کنیم. در این میان البته توافقی صورت گرفته تا کمی محدوده‌ها را جا‌به‌جا کنند؛ به طوریکه هم به زیستگاه یوزپلنگ آسیبی وارد نشود و هم معادن بتوانند کار خود را انجام دهند.

نوریان درباره دیگر پروژه‌های مجموعه که در آینده افتتاح خواهند شد، ابراز امیدواری کرد: پروژه آهن اسفنجی در نخستین فصل سال آینده افتتاح شود.

دامنه تاثیر بهره مالکانه

نوریان همچنین درباره بحث حقوق دولتی و بهره مالکانه در بودجه تاکید کرد: ما حقوق دولتی پرداخت نمی‌کنیم. در زمینه بهره مالکانه نیز قراردادی با ایمیدرو داریم که همان درصد‌هایی است که از قبل داشتیم، در نتیجه برای ما هیچ فرقی نکرده است. البته میزان آن بستگی به قیمت مواد معدنی دارد زیرا درصدی که از آن یاد کردم درصد ثابتی است.

به گفته وی حقوق دولتی را ایمیدرو پرداخت می‌کند و چادرملو تنها حق انتفاع را می‌دهد. میزان حق انتفاع برای سال 97 حدود 300 میلیارد تومان است.

طلب از ذوب آهن

مدیرعامل درباره طلب چادرملو از ذوب‌آهن هم عنوان کرد: ما از ذوب‌آهن طلبی نداریم. قرار بود از ما سنگ بخرند که برای این کار اقدام نکردند.