با وجود مساله تداوم پرداخت بدهی‌ها شرکت‌ها نگران هستند

رقم پرداخت دارویی‌ها تا پایان سال

02:42 - 1400/01/18
بدهی دولت به بیمه تامین اجتماعی و دارویی‌ها براساس ادعای دولت تا پایان امسال ادامه دارد و این در حالی است که فعالان دارویی همچنان نسبت به کمبود دارو و تعدیل نیروی شرکت‌ها در سال 97 هشدار می‌دهد.
رقم پرداخت دارویی‌ها تا پایان سال

غلامرضا اصغری؛ رییس سازمان غذا و دارو در جلسه امروز کمیسیون قیمت‌گذاری تجهیزات پزشک عنوان کرد: تا قبل از پایان امسال ۳۰۰۰ میلیارد تومان توسط بیمه تامین اجتماعی و ۲۰۰۰ میلیارد تومان توسط بیمه سلامت بابت بدهی دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی پرداخت می‌شود. در این میان البته قبل‌تر سخنگوی وزارت بهداشت نیز از برنامه اعتبار برای جبران بدهی شرکت‌های دارویی و پرداخت آن صحبت به میان آورده بود؛ همان موقع (اوایل بهمن‌ماه) مقرر شده بود 2400 میلیارد تومان اعتبار برای جبران معوقه بدهی داروخانه‌ها و شرکت‌های دارویی به زودی پرداخت شود.

۲ هشدار دارویی به دولت

در این میان البته با وجود ادعای دولت مبنی بر سیاست تداوم پرداخت بدهی دارویی‌ها، ناصر ریاحی؛ رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو همچنان نسبت به کمبود دارو و تعدیل نیروی شرکت‌ها در سال 97 به دولت هشدار می‌دهد. به گفته ریاحی دولت می‌خواهد قیمت دارو را ثابت نگه دارد که این قطعا منجر به کمبود می‌شود چرا که در مواردی قیمت تمام شده برای واردکننده بیش از قیمت فروش می‌شود. 

فعالان دارویی معتقدند: شرکت‌های واردکننده دارو حدود ۱۲ هزار نفر نیرو دارند. سال آینده دستمزد این افراد افزایش می‌یابد و هزینه شرکت‌ها اضافه می‌شود. اگر بازار دارو بزرگ نشود، با توجه به اینکه شرکت‌ها از لحاظ اقتصادی در فشارند، این نیروها تعدیل خواهند شد.

با این اوصاف به نظر می‌رسد پرداخت دور جدید بدهی‌های دارویی در راستای همان سیاست اعطای اعتبار برای جبران باشد که حال رییس سازمان غذا و دارو تاکید دارد قبل از پایان امسال نزدیک 5 هزار میلیارد تومان بابت بدهی‌های بیمه تامین اجتماعی و دارویی‌ها پرداخت می‌شود. «دنیای بورس» سناریوی بدهی دارویی‌ها را بارها (یک، دو، سه) در بازه زمانی یکسال اخیر رصد و واکاوی کرده بود.

پیش‌تردر «دنیای بورس»‌خواندید: دور جدید مطالبات دارویی کی آغاز می‌شود؟