رصد بازار پس از دلار تک‌نرخی

03:47 - 1400/01/18
دلار روی تابلوی صرافی‌ها ۴۲۰۰ تومان شد و این در حالی است که صف‌های طولانی در بازار ارز منتظر تزریق دلار است.

مشاهدات بازار ارز در صبح امروز حاکی از آن است که عملا هنوز این اتفاق نیفتاده و برخی از دستفروشان و دلالان دلار را با نرخ بیش از ۵۵۰۰ تومان عرضه می‌کنند. در میان صرافی‌ها همچنان تعداد زیادی از خرید و فروش دلار خودداری می‌کنند و تنها چند صرافی به شکل محدود که عمدتا صرافی بانک‌ها هستند، دلار می‌فروشند.

گزارش‌های میدانی «ایسنا» نشان می‌دهد روی تابلوی اعلام قیمت‌های این صرافی‌ها براساس آنچه معاون اول رییس جمهوری اعلام کرده، نرخ خرید و فروش دلار ۴۲۰۰ تومان ثبت شده است، اما عملا با این نرخ فروخته نمی‌شود.

در مقابل یکی از صرافی‌ها که صف نسبتا طولانی شکل گرفته است، دلار دولتی با نرخ حدود ۴۹۰۰ تومان فروخته می‌شود و پرس و جو از برخی متقاضیان نشان می‌دهد که این ارز تنها با ارائه مدارک مسافری از جمله پاسپورت و ویزا امکان‌پذیر است و سقف آن هم بین ۱۰۰۰ دلار تا ۳۰۰۰ دلار است.

برخی از صرافی‌ها نیز عنوان می‌شود که هنوز ارز به صرافی‌ها تزریق نشده و قرار است در ساعات آینده دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان فروخته شود.

اما آنچه واضح به نظر می‌رسد این است که شرایط فعلی بازار با ابهام مواجه است و خیلی از متقاضیانی که در صف‌ها ایستاده‌اند، اطلاع دقیقی از وضعیت بازار ندارند و نمی‌دانند که قرار است در ساعات آینده چه اتفاقی در بازار بیفتد.

پیش‌تر در همین باره «دنیای بورس» خواندید:

تحلیل سیاست‌گذار از تلاطم ارزی

فرجام تصمیم غیرمنتظره دلار

دستور دولتی برای دلار تک‌نرخی

تلاش انحرافی پتروشیمی‌ها در کنترل دلار

انتظار مردم مقابل صرافی بانک‌ها