ارز قابل نگهداری توسط هر شخص اعلام شد

اطلاعیه بانک مرکزی به متقاضیان ارزی

03:47 - 1400/01/18
دلاری که با قیمت ۴۲۰۰ تومان قرار است عرضه شود، هنوز تا این ساعت آغاز نشده اما صف‌ها برای دلار جلوی درب صرافی‌ها همچنان شلوغ است. در این میان بانک مرکزی و قوه قضاییه نیز هر یک دستورالعمل جدید صادر کردند.

خیلی‌ها از ساعت‌های ابتدایی صبح منتظر عرضه دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان هستند ولی تا این لحظه یعنی حدود ساعت ۱۱ صبح، خبری از عرضه دلار با این نرخ نیست. در حوالی میدان فردوسی تقریبا همه چیز فریز شده؛ خریدارها و فروشنده‌های پرشور دیروز حالا یا با موبایل شان حرف می‌زنند یا نگاهشان به در ورودی صرافی هاست که شاید باز شود و دلار مورد نیازشان را بخرند.

اکثر صرافی‌ها با نصب تابلو «خرید و فروش ارز نداریم» خیال خود را راحت کرده‌اند و کسی هم در مقابلشان برای خرید یا فروش دلار صف نبسته؛ اما صرافی‌هایی هم هستند که در روزهای قبل ارز دولتی عرضه کرده‌اند و از صبح از متقاضیان ثبت نام می‌کنند.

در میان صرافی‌های میدان فردوسی فقط یک صرافی است که دلار عرضه می‌کند؛ این صرافی با کارت ملی دلار را با نرخ ۴۹۵۰ عرضه می‌کند و تا ۵ هزار دلار نیز به متقاضیان می‌فروشد؛ برخی حاضران که مصاحبه دیشب اسحاق جهانگیری را شنیده‌اند به شوخی در مقابل این صرافی به یکدیگر می‌گویند «چرا کسی جلوی این قاچاقچی‌ها را نمی‌گیرد»؛ کنایه آن‌ها به صحبتهای معاون اول رییس جمهور است که تاکید کرده بود هر کسی از امروز دلار را با نرخی بیش از ۴۲۰۰ خرید و فروش کند، قاچاق کرده است.

یکی از مسافران که قرار است بیمار خود را به کشوری آسیایی ببرد، می‌گوید که از ساعت ۹ شب در مقابل صرافی بانک ملی منتظر است ولی تا الان هیچ خبری از عرضه دلار نیست.

دلال‌ها هم بیکار ننشسته‌اند و دلار را از فروشنده‌ها با قیمت ۴۵۴۰ تا ۴۷۰۰ خریداری می‌کنند ولی فروشنده‌ای در این بازار پیدا نمی‌شود و اکثرا به دنبال خرید دلار هستند.

گزارش‌های میدانی از بازار ارز در حالی همچنان رصد می‌شود که طبق دستور قضایی تبلیغ هرگرنه خرید و فروش ارز به غیر از ۴۲۰۰ ممنوع است و با آن برخورد خواهد شد. در همین حال بانک مرکزی نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرده ارز قابل نگهداری توسط هر شخص حداکثر ۱۰ هزار یورو است و افرادی که بیش از این مبلغ داشته‌اند باید تا پایان ماه جاری نسبت به سپرده‌گذاری ارز در بانک‌ها اقدام کنند. بانک مرکزی در اطلاعیه مزبور با اشاره اینکه مردم در مقابل صرافی‌ها تجمع نکنند، تاکید کرده: دلار فقط به متقاضیان قانونی تعلق می‌گیرد و خرید و فروش ارز با هدف مبادله در بازار آزاد و خارج از سیستم بانکی جرم محسوب می‌شود.

در این میان طبق دستور بانک مرکزی امروز سه‌شنبه حراج برگزار نمی‌شود و طبق برنامه قبلی فقط در روزهای زوج و ساعت 15 برگزار می‌شود. در همین حال محمد باقر نوبخت؛ رییس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری خود با بیان اینکه تمامی ارز مورد نیاز برای واردات کالا از طریق بانک مرکزی تامین خواهد شد، عنوان کرد: از این پس هیچ واردکننده‌ای را در صف خرید ارز نخواهیم دید.

پیش‌تر خواندید: رصد بازار پس از دلار تک‌نرخی