تصمیم‌های جدید دولت به دنبال چیست؟

بازار ارز پس از دلار تک‌نرخی

03:56 - 1400/01/18
دستورالعمل‌های جدید ارزی در حالی ابلاغ شدند که مصوبه‌ها با دو هدف اساسی به دنبال انقباض تقاضا در بخش ارزی است. ابلاغیه 16 بندی هیات وزیران مدیریت بازار ارز پس از دوران دلار تک نرخی را تشریح کرد.
بازار ارز پس از دلار تک‌نرخی

در پی التهابات اخیر بازار ارز، دستورالعمل جدید مدیریت بازار ارز در یک ابلاغیه ۱۶ بندی از سوی هیات‌وزیران منتشر شد. بر مبنای این مصوبه، از این پس نرخ دلار به‌طور یکسان برای همه مصارف ارزی با قیمت ۴۲۰۰ تومان با اعمال محدودیت‌هایی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

محدودیت‌های یادشده از یک طرف درآمد‌های ارزی صادرکنندگان را به سمت چرخه بازار هدایت می‌کند و از طرف دیگر در تلاش است با اعمال محدودیت‌های مختلف در حیطه واردات کالاها و خدمات و تقاضای ارزی مسافران، سمت تقاضای ارز را منقبض کند.

در چند روز گذشته پس از اعلام دلار تک نرخی (۴۲۰۰ تومانی)، صرافی‌ها از هر گونه خرید و فروش ارزی خودداری می‌کنند. در همین حال محمد علی کریمی؛ مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما با اشاره اینکه فعلا دیگر ارزی به بازار صرافی‌ها تزریق نمی‌شود، تاکید کرد: «فعلا فروش ارز مستقیم توسط صرافی‌ها ممنوع است».

اگر چه دولت در توضیح بحران اخیر ارزی در ایران به عوامل مختلفی همانند کشورهای خارجی، تلگرام و مصوبه اخیر مجلس اشاره می‌کند، اما رییس جمهور تمامی دستگاه‌ها را ملزم به اجرای دستورالعمل‌های جدید ارزی کرده است. در همین حال بانک مرکزی 8 اطلاعیه جدید دیگری را نیز منتشر کرد که براساس آن جزییات دیگری از یکسازی سازی ارز منتشر شد. بانک مرکزی پیش‌تر سه اطلاعیه را در شماره‌های یک، دو و سه اعلام کرد.

بانک مرکزی در دو تصمیم جداگانه چگونگی تامین ارز برای اشخاص حقیقی و حقوقی را اعلام کرد. براساس اطلاعیه‌ای که از سوی این نهاد منتشر شده افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند ذیل فهرست خدمات ارز موردنیاز خود را تهیه کنند. به نظر می‌رسد در اطلاعیه جدید تلاش شده جاماندگان از فهرست دریافت ارز تکمیل شود. همچنین چگونگی تامین و انتقال درآمدهای ریالی شرکت‌های هواپیمایی خارجی پس از تبدیل به ارز اعلام شد. در این بخشنامه نیز در ۷ بند به تعیین تکلیف این موضوع پرداخته شده است.

همچنین دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی اعلام کرد: با توجه به توقف اعلام نرخ ارز در سامانه سنا و ابلاغ معاون اول ریاست جمهوری مبنی بر نرخ یکسان ارز به میزان 4200 تومان و همچنین عدم امکان دریافت قیمت‌های جهانی به دلیل تعطیلی روز شنبه، متوسط قیمت جهانی محصول‌های پتروشیمی بر مبنای قیمت‌های جهانی هفته گذشته و نرخ تسعیر ارز 4200 تومان در مورخ 26 فروردین‌ماه اعلام می‌شود.

تمامی اطلاعیه‌های سیاست‌گذار پولی را در پایین دنبال کنید:

اطلاعیه شماره 1 بانک مرکزی

اطلاعیه شماره 2 بانک مرکزی

اطلاعیه شماره 3 بانک مرکزی

اطلاعیه شماره 4 بانک مرکزی

اطلاعیه شماره 5 بانک مرکزی

اطلاعیه شماره 6 بانک مرکزی

اطلاعیه شماره 7 بانک مرکزی

اطلاعیه شماره 8 بانک مرکزی

اطلاعیه شماره 9 بانک مرکزی

اطلاعیه شماره 10 بانک مرکزی

اطلاعیه شماره 11 بانک مرکزی

در همین رابطه نیز بخوانید:

لطفا فیل هوا نکنید/ محسن جلال‌پور

حفظ ارزش پول ملی متولی می‌خواهد/ احمد میرمطهری

ضوابط جدید برای تجار

مواجهه بورس با عدم قطعیت‌ها

آثار ارز تک نرخی بر پتروشیمی‌ها

چوب ارز لای چرخ خودروهای پسابرجامی