جزییات تبدیل سکه‌های پیش فروش به اوراق

08:05 - 1400/01/18
معاون اقتصادی بانک مرکزی معتقد است فروش اوراق سکه در بورس به طور حتم پایین‌تر از نرخ روز در بازار سکه است.

بعد از تحولات بازار سکه و نوسان قیمتی که در چند ماه گذشته در آن اتفاق افتاد، این روزها قیمت سکه تا مرز دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید. در جریان تشدید نوسان، بانک مرکزی اخیرا تصمیم به اجرای سیاست دیگری برای کنترل بازار گرفت. از این‌رو قرار است سکه‌هایی که پیش‌تر پیش فروش کرده بود را به بورس آورده و معاملات آن را انجام دهد.

آنچه که در اعلام مقدماتی بانک مرکزی درباره این سیاست اعلام شده بود از این حکایت داشت که دارندگان سکه‌های پیش فروش می‌توانند در شرایطی، رسیدهایی که در اختیار دارند را تحویل داده و در ازای آن اوراق سکه دریافت کنند آنگاه این اوراق در بورس و قبل از سررسید سکه‌ها قابل معامله خواهد بود.

در حالی در طرح پیش فروش سکه که از بهمن‌ماه سال گذشته تا پایان فروردین‌ماه امسال برگزار و حدود هفت میلیون و ۶۰۰ هزار سکه در هفت سررسید به فروش رفت که در طرح جدید بانک مرکزی این تعداد سکه قابلیت تبدیل شدن به اوراق را دارد.

جزییات روند تبدیل رسیدهای سکه‌های پیش فروش به اوراق سکه موضوعی است که پیمان قربانی؛ معاون اقتصادی بانک مرکزی در نشستی خبری امروز به تشریح آن پرداخت.

براساس گزارش «ایسنا»، وی با مرور روند اجرای طرح پیش فروش که در ماه‌های اخیر آغاز شده گفت: در سر رسید یک ماهه حدود ٨٠٠ هزار عدد سکه به بازار تزریق شد. این در حالی است که بانک مرکزی متعهد است تمامی سکه‌های پیش فروش را به صاحبان آن‌ها تحویل دهد. اما با توجه به نوسان اخیر بازار و حبابی که ایجاد شد بررسی‌های دیگری در دستور کار قرار گرفت.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به تصمیم بانک مرکزی برای ایجاد امکان نقدپذیری سکه‌های پیش فروش گفت: حدود ١٠ هزار و ٨٠٠ میلیارد تومان سکه در این طرح به فروش رفت که این رقم حدود ٥.١ درصد پایه پولی ١٣٩٦ است.

در انتشار اوراق سکه دارنده می‌تواند رسید خود را به اوراق تبدیل و در بورس معامله و نقد کند. این در حالی است که اکنون تحویل سکه‌ها به صورت کالا می تواند خطراتی را از لحاظ امنیتی برای صاحبان آن‌ها ایجاد کند. اما در مجموع هیچ مشکلی برای تحویل سکه نیست و هر کسی مایل باشد می تواند آن را دریافت کند. در واقع اوراق سکه کاملا در حکم فیزیک سکه است.

آنطور که معاون اقتصادی بانک مرکزی می‎‌گوید: سازوکار این طرح به زودی با همکاری بانک مرکزی و سازمان بورس تعیین می‌شود.

دامنه تاثیر اوراق بر بازار سکه

معاون اقتصادی بانک مرکزی در مورد این‌که انتشار اوراق سکه تا چه اندازه شرایط موجود بازار را تعدیل خواهد کرد؟ تاکید می‌کند: ما نمی‌توانیم پیش بینی در این مورد داشته باشیم به هرحال بانک مرکزی با توجه به شرایط موجود سیاستی را در دستور کار قرار داده که بتواند بازار را کنترل کند. ممکن است زمانی قیمت اونس طلا در بازار جهانی به شدت افت کرده و با توجه به سیاستی که ما هم اجرا کردیم قیمت سکه تعدیل شود ولی ممکن است در سویی دیگر قیمت جهانی طلا و همچنین دلار رشد کرده و در نهایت سیاست ما تاثیر چندانی در کاهش قیمت سکه نداشته باشد.

وی این را هم گفت که به هر صورت انتشار اوراق بی‌تاثیر نیست و حتی اعلام خبر سیاست جدید بانک مرکزی در این زمینه خود موجب افت قیمت سکه تا پنج درصد در بازار شد.