«دنیای بورس» برای نخستین بار در تاریخ بورس تهران، برآورد 31 گروه تحلیلی را منتشر می‌کند

پیشبینی سود سال مالی و تابستان 57 شرکت بورسی

14:49 - 1400/01/18
31 گروه تحلیلی که عمدتا شرکت‌های سرمایه‌گذاری و کارگزاری‌های بزرگ بازار را شامل می‌شوند در اقدامی جالب توجه اقدام به ارائه پیشبینی سود 57 شرکت از صنایع مختلف کرده‌اند. جداولی که در این گزارش آورده شده علاوه بر میانگین پیشبینی سود سال مالی، سود فصل تابستان، حد پایین و بالای پیشبینی سود ارائه‌شده توسط تحلیل‌گران را شامل می‌شود.
پیشبینی سود سال مالی و تابستان 57 شرکت بورسی

دنیای بورس: پس از حذف پیشبینی سود شرکت‌ها جای خالی این اعداد در عمق کم تحلیلی بورس تهران محسوس بود. در حالی‌که در تمامی بورس‌های معتبر واحدهای سرمایه‌گذاری و مالی درگیر در بازار نقش تحلیل و ارائه پیشبینی سود را بر عهده دارند، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، حقوقی‌های بازار و همچنین تحلیلگران با الگوبرداری مناسب از این مدل دو بار در هر فصل اقدام به ارائه پیشبینی سود می‌کنند. «دنیای بورس» عضو تازه‌وارد در اجماع تحلیل‌گران بازار سهام کشورمان علاوه بر مشارکت در ارائه پیشبینی‌های سود سال و تابستان، اقدام به انتشار عمومی این اعداد می‌کند.

هدف والایی که تحلیل‌گران بازار برای افزایش عمق تحلیلی بازار و حذف ابهامات موجود به کار برده‌اند شایسته تحسین است و امید پیشرفت روزافزون تحلیلی بورس تهران را به وجود آورده است. در ادامه جداول پیشبینی سود شرکت‌ها آورده شده است. این جداول پیشبینی سود سال و پیشبینی سود فصل تابستان را شامل می‌شود. علاوه بر این برخلاف گذشته که یک شرکت با دغدغه اندک نسبت به سهام، به اجبار پیشبینی سودآوری خود را ارائه می‌کرد، در این‌جا نظری از اجماع تحلیل‌گران آورده شده است. بر این اساس حد پایین و همچنین بالای سود هر سهم در تابستان و همچنین سال مالی و علاوه بر آن میزان ریسک پیشبینی سود آورده شده است. نباید فراموش کرد که تضاد نگاه‌ها نسبت به عوامل اثرگذار بر یک سهم است که نوسانات قیمتی را به دنبال دارد. بر این اساس می‌توان با بررسی دقیق جداول آورده شده علاوه بر انتظارات آتی تحلیل‌گران بورسی، به علت نوسان قیمتی سهام پی برد. نام گروه‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌کننده در این اجماع تحلیلی در پایین جداول به صورت کامل درج شده است.

پیشبینی سود سال مالی و تابستان 57 شرکت بورسی10

پیشبینی سود سال مالی و تابستان 57 شرکت بورسی18

نتایج هفتمین گزارش سودآوری مورد اجماع در بالا آورده شده است. خلاصه‌ای از نتایج کلی که به همت مدیریت سرمایه کیان آماده شده در ادامه مشاهده می‌شود.

اهم نتایج حاصل از این گزارش، به قرار زیر است:

1- خوشبینی قابل توجهی نسبت به سودآوری شرکت‌ها به دنبال تغییر سیاستهای ارزی در مردادماه در بازار به وجود آمده است. پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها برای سال 1397، نزدیک به 33 درصد نسبت به آخرین پیش بینی سود مورد اجماع در تیرماه سال جاری، رشد داشته است.

2- با وجود، رشد 33 درصدی پیش بینی سود شرکت‌ها از یک ماه نیم گذشته(آخرین گزارش سود مورد اجماع در تیرماه) تاکنون، بازار سهام تنها 15 درصد رشد کرده است. عدم انعکاس پیش‌بینی رشد سودآوری شرکت‌های بزرگ در بازدهی بازار، از یک‌سو می‌تواند به عنوان فرصتی برای رشد بازار قلمداد شود و از سوی دیگر، ممکن است به معنی افزایش ریسک تحقق این سودآوری و یا افزایش ریسک محیط عمومی بازار تلقی گردد.

3- پیش‌بینی رشد 33 درصدی سودآوری شرکت‌ها، عدم انعکاس کافی این پیش بینی رشد در قیمت سهام شرکت‌ها و تقسیم سود شرکتها در مجامع یک ماه گذشته، سبب‌شده تا نسبت قیمت به درآمد شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه در یک ماه و نیم اخیر، از 5 به 4.3 کاهش یابد. در حال حاضر، این نسبت کمترین مقدار خود را در هفت دوره اخیر گزارش سود مورد اجماع دارد.

4- با توجه به نتایج این گزارش، به طور تقریبی می توان گفت فعالان حقوقی بازار سرمایه، قیمت محصولات فولادی و مس را در بورس کالا با ارز 7 هزار تومانی در دو فصل پایانی سال تسعیر کرده‌اند و صادرات محصولات پتروشیمی را با دلار هشت هزار تومانی در دو فصل پایانی در درآمد شرکتها لحاظ نموده‌اند. انتظار فعالان بازار این است که محدودیتهای اعمال‌شده بر بورس کالا توسط دولت، مانع از فروش محصولات فولادی و مس با نرخ دلار آزاد در بورس کالا شود.

5- فعالان بازار انتظار دارند بازدهی سال جاری بازار سهام به 70 درصد برسد که این پیش‌بینی، به معنی امکان کسب بازدهی 25 درصدی تا انتهای سال برای شاخص کل، از سطح کنونی است. تحقق این پیش‌بینی به معنی امکان کسب بازدهی 35 الی 40 درصدی برای بخش پررونق تر بازار (شرکت‌های ارز-بنیان و صادراتی) تا انتهای سال 1397 خواهد بود.