تثبیت برنت در سطوح بالاتر از 85 دلار

09:19 - 1400/01/21
با وجود اینکه نفت خام هم‌اکنون کمی پایین‌تر از سقف قیمت جلسه پیشین معامله ‌می‌شود اما قیمت این محصول کماکان در سطوح بالاتر از 85 دلار قرار دارد. نگرانی از کاهش عرضه جهانی اصلی‌تری دلیل تحریک قیمت بدر روزهای اخیر به شمار می‌رود
تثبیت برنت در سطوح بالاتر از 85 دلار

شب گذشته قیمت نفت برنت در مقطعی از معاملات تا سطح 85/45 دلار در هر بشکه پیشروی کرد و در ادامه کمی از این موضع عقب نشست. صبح امروز بار دیگر قیمت روندی صعودی اما آرام را در پیش گرفته و در سطوح بالاتر از 85 دلار قرار دارد.

نگرانی از کاهش عرضه نفت ایران به بازارهای جهانی پس از آغاز دور جدید تحریم‌های خزانه‌داری آمریکا و همچنین کاهش تعداد دکل‌های حفاری نفت آمریکا از دلایل رشد ملموس قیمت در روزهای اخیر به حساب می‌آید. موسسه تامپسون رویترز در جدیدترین گزارش خود مدعی شد که بر اساس داده های نرم‌افزار Eikon این موسسه میزان صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر به 1/9 میلیون بشکه در روز رسیده که این پایین‌ترین سطح از میانه 2016 تاکنون به حساب می‌آید.

هم اکنون قیمت هر بشکه نفت خام برنت برای تحویل در ماه دسامبر با رشدی 0/1 درصدی در سطح 85/08 دلار قرار دارد. این قیمت از نوامبر 2014 تاکنون در بازار دیده نشده بود. نفت خام وست تگزاس در قراردادهای ماه نوامبر با افزایشی به میزان 0/3 درصد به 75/61 دلار رسیده است.