میزان مطالبات « وبصادر » از دولت

09:58 - 1400/01/21
عضو هیات‌مدیره بانک صادرات ایران از نهایی شدن تهاتر 8.5 هزار میلیارد تومان مطالبات بانک از دولت تا پایان سال‌جاری خبر داد. علاوه براین، با اقدام‌های صورت گرفته 7 هزار میلیارد تومان مطالبات بانک بابت حمایت از موسسه ثامن نیز با جدیت در دستور کار است و به این ترتیب، بیش از 15 هزار میلیارد تومان از مطالبات این بانک از دولت تا پایان سال تعیین‌تکلیف می‌شود.

بانک صادرات: ارسلان فتحی‌پور در این باره می‌گوید: کل مطالبات بانک صادرات از دولت 32 هزار میلیار تومان است که 15 هزار میلیار تومان آن حسابرسی شده و مورد تایید دولت و بانک مرکزی قرار گرفته و بقیه مطالبات نیز در حال حسابرسی است که امید می‌رود به‌زودی مورد تایید قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اسناد مطالبات 8.5 هزار مییارد تومانی از دولت در حال جمع‌آوری و تهاتر است، تاکید کرد: در این پروسه، پولی جابه‌جا نمی‌شود اما صورت‌های مالی بانک بهبود می‌یابد و کاهش قابل‌توجه هزینه‌های بانک مهم‌ترین اتفاقی است که از این منظر مشهود خواهد بود.

فتحی‌پور همچنین به طلب 7 هزار میلیارد تومانی بانک صادرات از دولت بابت حمایت از موسسه ثامن اشاره کرد و گفت: این بخش از مطالبات بانک در مرحله اول با حضور مدیران بانک انصار نهایی شد و در مرحله بعد با حضور مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره بانک در بانک مرکزی مطرح و در نهایت در آینده نزدیک در جلسه با سران سه قوه به تصویب خواهد رسید که این میزان از مطالبات بانک نیز از میزان اضافه برداشت بانک نزد بانک مرکزی کاسته خواهد شد.

به گفته وی 3 هزار میلیارد تومان از این مبلغ خط اعتباری دریافت می‌شود و 4.3 هزار میلیار تومان دیگر نیز در هفته‌های آینده در جلسه سران قوا به تصویب خواهد رسید.وی با اشاره به تداوم برنامه‌های وصول مطالبات از دولت در قالب لایحه بودجه سال ٩٨ نیز گفت: در نظر است تا تمامی مطالبات بانک‌ها به‌ویژه بانک‌های مشمول اصل ٤٤ از دولت در لایحه سال آینده با اتخاذ مکانیسمی در تهاتر سهام، به صفر برسد.