زمان پرداخت نهایی مطالبات دارویی

10:26 - 1400/01/21
۲ هزار میلیارد تومان از مطالبات شرکت‌های دارویی و تأمین کنندگان تجهیزات پزشکی حداکثر تا پایان این هفته پرداخت می‌شود.

خبرگزاری صداوسیما: طاهر موهبتی؛ مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران در گفت‌وگویی عنوان کرد: از مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو که از صندوق توسعه به بخش دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص یافته بود ما به میزان ۲ هزار میلیارد تومان را به دانشگاه‌های علوم پزشکی اختصاص دادیم تا بدهی‌های خود را به شرکت‌های دارویی و تامین کنندگان تجهیزات پزشکی پرداخت کنند و این پول حداکثر تا پایان این هفته در حساب شرکت‌ها خواهد بود.

به گفته موهبتی ما توزیع پول را در سراسر کشور به‌صورت استانی آغاز کرده ایم و با توجه به اینکه ۴۲ هزار مرکز ارائه دهنده خدمت داریم حداکثر ظرف مدت یک هفته پول به حسابشان واریز می‌شود. بدهی‌های پارسال سازمان بیمه سلامت به صفر رسیده است و در سال ۹۷ هم در بخش دولتی ۷۰ درصد بدهی‌ها را تا آبان و صد در صد بدهی‌های بخش خصوصی را تا مرداد پرداخت کرده‌ایم. وی ابراز امیدواری کرد با کمک سازمان برنامه و بودجه تخصیص آذر را نیز به‌زودی دریافت کنیم تا در پرداخت مطالبات تأخیری صورت نگیرد.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به روند پرداخت مابقی ۵۰۰ میلیون یوروی تخصیص یافته به بخش دارو و تجهیزات پزشکی گفت: باید بانک مرکزی مابقی پول را به حسابی که سازمان برنامه و بودجه تعیین کرده است واریز کند و سپس این سازمان پول را به ما تخصیص دهد، امیدواریم با توجه به ضرورت نقدینگی در این بخش هرچه سریعتر پرداخت‌ها انجام شود تا ما هم بدهی‌ها را به حداقل برسانیم. در این باره در دانشگاه‌های علوم پزشکی برای دارو و تجهیزات پزشکی یک حساب خاص در نظر گرفته شده است تا تضمین کند که این پول به دست شرکت‌های دارویی و تأمین کنندگان تجهیزات پزشکی می‌رسد و در جای دیگری هزینه نمی‌شود.