افزایش تولید دو غول نفتی آمریکا

بازار نفت بازهم دچار مازاد عرضه می‌شود؟

11:05 - 1400/01/21
با پیش‌بینی افزایش تولید دو شرکت بزرگ نفتی آمریکا (شورون و آکسون موبیل) و رشد بیش از انتظار ذخایر نفتی بهای طلای سیاه در معاملات امروز به افت خود ادامه داد.
بازار نفت بازهم دچار مازاد عرضه می‌شود؟

دنیای بورس:دو غول نفتی شورون و آکسون موبیل دیروز اعلام کردند که هر کدام قصد دارند تولید نفت شیل خود را در میدان نفتی پرمیان به میزان یک میلیون بشکه در روز افزایش دهند. در صورت وقوع این پیش‌بینی این دو شرکت که بزرگترین کمپانی نفتی در آمریکا محسوب می‌شوند، در 5 سال آینده بر میدان نفتی پرمیان واقع در دو ایالت تگزاس و نیومکزیکو تسلط خواهند یافت.

امروز هر بشکه نفت خام آمریکا «WTI» با افت 0.7 درصدی (معادل 40 سنت) به بهای 56.15 دلار به فروش می‌رسد.

نفت برنت نیز با کاهش 0.6 درصدی  (معادل 40 سنت) به قیمت 65.5 دلار به ازای هر بشکه معامله می‌شود.

موسسه نفت آمریکا «API» نیز در گزارش دیشب خود اعلام کرد که موجودی‌های تجاری نفت این کشور طی هفته گذشته، بسیار بیشتر از پیش‌بینی رشد 1.2 میلیون بشکه‌ای به اندازه 7.3 میلیون بشکه افزایش یافته و به سطح 451.5 میلیون بشکه رسیده است. به سطح ذخایر انبار نفت آمریکا در محل تحویل کوشینگ اوکلاهاما نیز به میزان 1.1 میلیون اضافه شده است.

این تولید اضافه می‌تواند اثر برنامه کاهش تولید کارتل نفتی اوپک را خنثی کند. اوپک به همراه کشورهای همکار خود (ملقب به اوپک پلاس) در سال جاری میلادی برنامه کاهش 1.2 میلیون بشکه نفت را اجرا کرده‌اند. کشورهای عضو اوپک که سهم 800 هزار بشکه‌ای از این کاهش داشته‌اند حتی پا را فراتر گذاشته و تقلیل تولید خود را به 1.5 میلیون بشکه در روز رسانده‌اند.

به گزارش رویترز اوپک احتمالا  جلسه تصمیم‌گیری خود در خصوص تمدید کاهش تولید را به موعد نزدیک‌تری بیاندازد. پیش از این قرار بود ماه آوریل در خصوص ادامه طرح کاهشی اوپک تصمیم‌گیری شود، اما به نظر می‌رسد این تصمیم‌گیری مهم به جلسه ماه ژوئن منتقل شود.

عصر امروز داده‌های رسمی اداره انرژی آمریکا «EIA» در خصوص ذخایر تجاری نفت این کشور منتشر می‌شود و در صورت تطابق با آمار ارئه شده توسط «API» بهای طلای سیاه تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.