دوشنبه اعضای اوپک برای تبادل آخرین نظرات در مورد شرایط فعلی بازار نفت گرد هم جمع خواهند شد

دو سناریو احتمالی اوپک برای طلای سیاه

11:22 - 1400/01/21
اعضا اوپک و کشورهای متحد این کارتل نفتی در نشست دوشنبه به بررسی دو سناریو ممکن برای افزایش تولید نفت خواهند پرداخت. اگر سطح تولید افزایش یابد، در صورت عدم کنترل شتاب رشد امکان دارد بازار جهانی از طلای سیاه اشباع شود.
دو سناریو احتمالی اوپک برای طلای سیاه

دنیای بورس: به گزارش وال‌استریت ژورنال همزمان با افزایش تنش‌ها در خاورمیانه و تاثیر آن بر کاهش سطح تولید نفت، قرار است که دوشنبه کشورهای کلیدی عضو اوپک و سایر متحدان به رهبری روسیه در یک نشست مشاوره‌ای گرد هم آیند. این گردهمایی بیشتر به منظور تبادل ایده‌ برای تصمیم‌گیری در نشست رسمی این کارتل نفتی در ماه آینده در شهر وین تشکیل شده است.

در دسامبر سال گذشته میلادی اوپک با همکاری متحدانش تولید نفت خود را در مجموع به میزان 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش داد. این انقباض عرضه منجر به افزایش قیمت نفت شد، با این حال موعد این توافق در انتهای ماه ژوئن به اتمام خواهد رسید. مقامات رسمی کشورهای عضو در نشست فردا به دنبال راهکاری برای نیمه دوم سال 2019 برای عرضه نفت خواهند بود که بازار جهانی را آشفته نکند.

یک سناریو که جمعه گذشته ارائه شد فرض می‌کند که اعضای اوپک به همراه متحدان خود به توافق کاهشی در دو ماه می و ژوئن پایبند بمانند. از آنجایی که کاهش تولید بسیاری از اعضای اوپک بیش از سطح توافق است، بر اساس داده‌های رسمی با بازگرداندن تولید به سطوح مورد نظر در توافق دسامبر، در مجموع حدود 396 هزار بشکه از سمت اعضای دائمی اوپک و 411 هزار بشکه از سمت اعضای غیرعضو و عموما روسیه به سطح تولید ماه آوریل افزوده خواهد شد.

سناریو بعدی به اعضا اجازه خواهد داد تا سطح تولید خود را به یکی از چهار ماه پایانی سال 2018 و پیش از توافق کاهشی بازگردانند. به این ترتیب توافق افت 1.2 تولید نفت در ادامه سال جاری میلادی ادامه نخواهد یافت.

در صورتی که سناریو تعهد به توافق کاهشی فعلی محقق شود در نیمه دوم سال 2019 از سطح موجودی‌های نفت کم خواهد کرد، اما در سمت مقابل با کنار رفتن توافق پیشین سطح تولید افزایش یافته و در سه ماهه چهارم 2019 از میانگین 5 ساله تولید سبقت خواهد گرفت.