اوپک به سیاست کاهشی خود پایبند باقی خواهد ماند

نفت در اوج قیمتی ماه می

11:23 - 1400/01/21
پس از تصمیم اوپک به ادامه دادن به سیاست کاهشی تولید، بهای نفت صعودی شد و به اوج خود در ماه می رسید. وزیر نفت عربستان اعلام کرد که کشورهای عضو اوپک برای حفظ استراتژی کنونی کنترل بازار به اجماع کامل رسیده‌اند. از طرفی بالا گرفتن لفاظی‌های ترامپ تنش‌ها در منطقه را افزایش داده و منجر به رشد قیمت نفت شده است.
نفت در اوج قیمتی ماه می

دنیای بورس: به گزارش رویترز با تصمیم اوپک مبنی بر تداوم طرح تولید اعضای این کارتل نفتی بهای نفت خام آمریکا از مرز 63 دلار گذشت. هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا در معاملات امروز بیش از 1.37 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده (معادل 87 سنت) و به بهای 63.8 دلار به فروش می‌رسد.

نفت برنت نیز شاهد رشد 1.36 درصدی بوده و به قیمت 73.2 دلار به ازای هر بشکه معامله می‌شود.

خالد‌ الفالح وزیر انرژی عربستان شب گذشته به رسانه‌ها اعلام کرد که کشورهای عضو اوپک در کنار متحدان خود (اوپک پلاس) به این اجماع رسیده‌اند که برای پایین آوردن ملایم سطح ذخایر نفتی به سیاست کاهشی خود پایبند بمانند، اما در عین حال آماده پاسخ‌گویی به نیازهای "بازار شکننده" هستند.

پیش از این سهیل المزروعی وزیر انرژی امارات متحده به خبرنگاران گفته بود که تولیدکنندگان نفت توانایی بر طرف کردن هرگونه خلا در بازار را دارند و سیاست کاهش عرضه ملایم از ابتدا اشتباه بوده است.

بالا گرفتن تنش‌ها در خاورمیانه پس از توئیت تهدیدآمیز شب گذشته ترامپ و واکنش مقامات وزارت امور خارجه عربستان در مورد آمادگی کامل برای پاسخ‌گویی به هر خطری در منطقه نیز به رشد نفت کمک کرد.

پس از خرابکاری نفت‌کش‌های سعودی در بندر فجیره امارات و حمله پهپادهای حوثی به تاسیسات خط لوله آرامکو عربستان، دیشب منطقه سبز بغداد مورد حمله راکتی قرار گرفت. سفارت ایالات متحده در کنار کنسولگری بسیاری از کشورها در این منطقه قرار دارد.

با توجه به نظر تحلیل‌گران تکنیکال امکان رشد بیشتر قیمت نفت در رالی صعودی جدید وجود دارد. در سال 2019 نفت خام آمریکا به تاریخ 23 آوریل به اوج 66.6 دلاری رسید. برنت نیز در تاریخ 25 آوریل قله 75.6 دلاری را فتح کرد. بازدهی بهای وست تگزاس و برنت در سال جاری به ترتیب 40 و 35 درصد بوده است.

دومین هفته متوالی کاهش تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا نیز سیگنال صعودی به بازار نفت صادر کرد. جمعه  شب گذشته موسسه بیکر هیوز در گزارش هفتگی خود اعلام کرد که تعداد این دکل‌ها با افت 3 واحدی به 802 عدد رسیده است. این میزان کمترین تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا از ماه مارس 2018 است. با کاهش دکل‌های فعال سمت عرضه نفت تضعیف شده و بهای طلای سیاه به تبع آن افزایش خواهد یافت.