دلار در آستانه مرز 13 هزار تومانی

حباب سکه کاهش یافت

11:31 - 1400/01/21
در دومین روز کاری هفته دلار نتوانست از سطح مقاومتی 12 هزار و 700 تومانی عبور کند. شاخص ارزی کشور در ابتدای معاملات سه‌شنبه و با حمایت بازارساز به افت روز قبل خود ادامه داد، با این حال از پس از گذشت نیم‌روز نرخ ارز بار دیگر صعودی شد و تا مرز 13 هزار تومان رشد کرد. سکه نیز با بازوی اونس کاهشی شد و ارتفاع حباب این دارایی ارزشمند محدود شد.
حباب سکه کاهش یافت

دنیای بورس: دوشنبه هر دلار آمریکا 20 تومان به ارزش خود افزود و راس ساعت 18 به بهای 12 هزار و 950 تومان به فروش رسید. رشد 0.15 درصدی دلار و پایان افت یک روزه این ارز در کانال 12 هزار تومانی در حالی رخ داد که شاخص ارزی کشور معاملات امروز خود را منفی آغاز کرد و حتی تا سطح 12 هزار و 750 تومان تنزل کرد. با اینکه بسیاری از افزایشی‌های بازار در انتظار افت دلار به زیر محدوده مذکور و حفظ روند کاهشی بودند، حجم تقاضا در بازار زیاد شد و نرخ ارز به مسیر صعود بازگشت.

محدود شدن دامنه نوسان دلار

نرخ ارز از تاریخ 20 خرداد قادر به نفوذ به محدوده زیر حمایت 12 هزار و 700 تومانی نبوده است و در عین حال نتوانسته است از مرز 13 هزار و 700 تومانی عبور کند. همان‌طور که در روزهای انتهایی خرداد که دلار نمی‌توانست به بالای مرز مقاومتی مزبور صعود کند، امروز نیز در در محدوده پایینی مورد حمایت معامله‌گران قرار گرفت و نتوانست از بلوک قیمتی خود خارج شود.

دو بازوی بازارساز و درهم

بازارساز نقش مهمی در افت امروز دلار ایفا کرد. صرافی‌های عامل بانک مرکزی از همان ابتدای روز قیمت فروش دلار خود را نسبت به روز قبل کاهش دادند و سیگنال نزولی به بازار عرضه کردند. نرخ فروش دلار مندرج بر تابلوی این صرافی‌ها چند مرحله نیز اصلاح شد و به سطح 12 هزار و 700 تومان رسید. عرضه دلار از سمت بازارساز نیز برای تقاضای کم رمق امروز بازار کفایت می‌کرد. به همین دلیل افت ابتدای روز دلار با شتاب انجام شد، اما رشد مجدد آن به کندی انجام شد. نوسان درهم نیز مطابق معمول با اثرگزاری روی ذهنیت معامله‌گران ارزی، دلار را با خود همراه کرد. امروز نرخ حواله درهم به سرعت در مسیر نزولی پیشروی کرد و تا ساعت 12 ظهر به سطح 3 هزار و 480 تومان رسید. اما در ادامه روز این روند معکوس شد و بهای هر درهم تا 3 هزار و 550 تومان صعود کرد، رویه‌ای که عینا در بازار داخلی برای دلار تکرار شد.

فاندهای خبری مهم

برخی تحلیل‌گران نیز اخبار بعضا غیراقتصادی را بر فرود و فراز دلار موثر دانستند. به اعتقاد این عده در شروع معاملات امروز برجسته شدن اخبار مربوط به سازوکار مالی بین ایران و اروپا «ملقب به اینستکس» و راه‌اندازی بازار متشکل ارزی در نزولی شدن دلار موثر بود و از طرف دیگر اعلام عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز 300 کیلوگرمی واحتمال حمله اسرائیل به سوریه مسیر دلار برای صعود به مرز 13 هزار تومانی را هموار کرد.

حباب سکه آب رفت

دوشنبه سکه بر خلاف دلار به کاهش قیمت پرداخت. امروز هر سکه طرح جدید 10 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و راس ساعت 18 به بهای 4 میلیون و 540 هزار تومان مبادله شد. سکه در ابتدای روز و همگام با دلار تا سطح 4 میلیون و 480 هزار تومان تنزل کرد، اما همزمان با اوج‌گیری مجدد نرخ ارز به افزایش قیمت پرداخت. پارامتری که باعث شد تا بهای سکه همچون شاخص ارزی کشور در پایان معاملات صعودی نشود، بهای فلز زرد در بازار جهانی بود.به این ترتیب حباب سکه با احتساب مالیات ارزش افزوده محدود شد و در ارتفاع منفی 70 هزار تومان قرار گرفت.

اثر مذاکرات تجاری بر اونس

اونس طلا در بازگشایی بازار جهانی تحت تاثیر مذاکرات حاشیه‌ای نشست بیست اقتصاد برتر دنیا در اوزاکا ژاپن نزولی شد. در این نشست ترامپ و شی روسای جمهور دو کشور آمریکا و چین با یکدیگر دیدار کردند و مقرر شد تا مذاکرات تجاری بین دو کشور ادامه یابد. ترامپ همچنین اجرای دور جدید تعرفه‌ها روی کالاهای چینی را تعلیق کرد و با مرتفع کردن برخی محدودیت‌های برند چینی هوآوی سیگنال قدرتمندی از تمایل خود به حصول توافق تجاری خبر داد. همزمان با کاهش ریسک‌های در اقتصاد جهانی، شاخص دلار نیز به اوج 7 روز اخیر رسید و با تضعیف ارزهای غیر دلاری تقاضا برای این فلز ارزشمند را محدود کرد تا طلا از اوج 6 ساله فاصله گرفته و به زیر مرز روانی مهم 1400 دلاری سقوط کند.