دو غول اقتصادی بر سر چه توافق کرده‌اند؟

12:09 - 1400/01/21
همان‌گونه که انتظار می‌رفت رقم‌زننده اصلی روند بازار جهانی در این هفته اخبار و نه آمار بودند. در روزهای پایانی این هفته اخبار امیدوارکننده‌ای از حصول توافق بین دو اقتصاد بزرگ دنیا برای عقب‌نشینی در جبهه جنگ تجاری به دست آمد. با این حال آن چه باعث شده تا روند دادوستدهای امروز کالاهای پایه در مسیری متفاوت از روز گذشته رقم بخورد نااطمینانی از جزئیات توافق مورد نظر است.
دو غول اقتصادی بر سر چه توافق کرده‌اند؟

دنیای بورس: پنج‌شنبه هفته جاری فلزات پایه رنگی تغییرات مهمی را در روند قیمتی به ثبت رساندند. مس بعد از مدت‌ها بار دیگر سطوح بیش از 6 هزار دلار به ازای هر تن را تجربه کرد و نهایتا در سطح 5999 دلار به کار خود پایان داد. «روی» بار دیگر به سطوح بالاتر از 2500 دلاری هر تن نفوذ کرد و نفت برنت تا نزدیکی سطح 63 دلار به ازای هر بشکه پیشروی داشت.

بازارهای مالی وال‌استریت روز گذشته (7 نوامبر) بار دیگر شاهد سقف‌شکنی بودند. جدا از آمار مربوط به شاخص مدیران خرید بخش خدمات آمریکا، که بالاتر از انتظارات و در سطح مطلوبی گزارش شد، اخبار متعدد از بهبود روند مذاکرات چین و آمریکا بود که جان‌ دوباره‌ای به دادوستدها بخشید.

بازگشت قیمت‌ها در آخرین روز معاملاتی هفته

با این حال معاملات روز جمعه چندان در ادامه دادوستدهای روز گذشته قابل‌ارزیابی نیست. طی معاملات روز جمعه فاصله مس از سطح 6 هزار دلاری کمی بیشتر شده، فلز روی تماما زیر مرز 2500 دلاری معامله شده و دو شاخص نفتی مطرح نیز افتی در حدود 1.4 درصد را تجربه می‌کنند. (جمعه، 17 آبان، ساعت 16:30)

روز پنج‌شنبه تمامی رسانه‌ها به اخباری پرداختند که خبر از حصول توافقی جامع و زودرس می‌داد. به گونه‌ای که در برخی موارد به رفع تمامی تعرفه‌ها به صورت مرحله‌ای پرداخته شده بود. با این حال اخبار تکمیلی که امروز رسانه‌ای شده عموما حاکی از آن است که محل بحث فعلی، صرف‌نظر از تعرفه‌های اضافی خواهد بود و هنوز حذف تعرفه‌های اعمال شده چندان مورد اعتنا نیست.

در آخرین اخبار «پیتر ناوارو» مشاور تجاری کاخ سفید به تعویق افزایش‌ تعرفه‌هایی اشاره کرده است که قرار بود از میانه ماه دسامبر به روی برخی اقلام وارداتی از چین اعمال شود. بنابراین به نظر می‌رسد همچنان توافق چین و آمریکا با آن‌چه باب‌میل بازارهاست فاصله دارد و این موضوع سبب بازگشت قیمت‌ها در معاملات امروز شده است.

تا بالا رفتن پرچم سفید همچنان زمان لازم است

اخباری که طی 2 روز اخیر در رابطه با توافق و یا تنش‌های تجاری منتشر شده کاملا پرتعداد است. بلومبرگ می‌نویسد محکومیت 3 قاچاقچی «فنتانیل» به آمریکا به حداکثر مجازات از سوی چین، اعتنا به یکی از خواسته‌های مورد بحث دونالد ترامپ است. همچنین چینی‌ها در حال بررسی رفع موانع واردات گوشت مرغ از ایالات متحده هستند. در عین حال رفع برخی محدودیت‌ها در رابطه با همکاری شرکت‌های آمریکایی با «هواوی» و برخی اخبار در رابطه با صرف‌نظر از تعرفه‌های پیشین نشانه‌هایی از حسن‌نیت طرف آمریکایی تلقی شد. با این وجود با درز برخی اخبار محدودتر، امروز بازارها بار دیگر رویکرد احتیاطی را در پیش گرفتند و منتظر نشانه‌های مطمئن‌تر از روند جنگ تجاری هستند.

همچنان زمان و مکان امضای «توافق فاز اول» مشخص نشده و در شرایطی که برخی رسانه‌ها و مقامات آن را کاملا نزدیک و در دسترس می‌خوانند برخی دیگر اشاره می‌کنند که ممکن است این مورد به ماه دسامبر موکول شود. تعویق بیش از پیش توافق مرحله اول می‌تواند بدبینی‌ را در میان فعالان اقتصادی تشدید کند.

طلا، قربانی خوشبینی‌های کوتاه و بلندمدت

نکته قابل‌توجه در معاملات امروز ادامه فشار بر قیمت طلا است. هر اونس طلا در معاملات نقدی امروز به سطوح کمتر از 1460 دلار رسیده و ریزشی 30 دلاری (معادل 2 درصد) را طی 2 روز اخیر تجربه می‌کند. تداوم فشار بر طلا می‌تواند از خوشبینی سرمایه‌گذاران نسبت به نحوه پیشرفت مذاکرات تجاری ناشی شود، اگر چه این مذاکرات کمی بیشتر از انتظارات روز گذشته به درازا بکشد.

البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که افت 1.5 درصدی قیمت طلا در روز پنج‌شنبه احتمالا برخی از سطوح فروش و حدود ضرر تکنیکال را نیز فعال کرده و این مساله فشار بیشتری بر قیمت فلز زرد وارد ساخته است.