آخرین اخبار از دلار و سکه | آیا بورس تهران دچار بیش‌واکنشی شده است؟

12:33 - 1400/01/21
شاخص کل بورس تهران در معاملات سه‌شنبه نزدیک به 10 هزار واحد از سقف روزانه خود عقب نشست و این در حالی بود که سهام امروز را صعودی آغاز کرده بود. طی 3 جلسه معاملاتی این هفته نماگر اصلی بورس بیش از 25 هزار واحد خود از ارتفاع خود را از دست داده است و این رویه در واکنش به تنش‌های نظامی در منطقه ایجاد شده است. بی‌شک جای چندانی برای شماتت فروشندگان بورسی وجود ندارد. با این حال تفاوت رویه بورس با بازارهای جهانی و دیگر بازارهای داخلی می‌تواند نشان از واکنش فراتر از واقع بورس به اتفاقات پیرامونی داشته باشد.
آخرین اخبار از دلار و سکه | آیا بورس تهران دچار بیش‌واکنشی شده است؟

دنیای بورس: شروع معاملات امروز نشانه‌ای برای کلیت بازار در بر داشت: اگر سایه تنش‌های نظامی از وضعیت منطقه و کشور دور شود بورس پتانسیل فراوانی برای چرخش روند در خود دارد. از این منظر می‌توان آن دسته از سهامدارانی را که به رغم تمام اتفاقات اخیر ادامه سهامداری را به عنوان استراتژی معاملاتی خود انتخاب کرده‌اند درک کرد.

از طرف دیگر، همان‌گونه که طی روزهای اخیر بارها اشاره شده است به نظر نمی‌رسد جایی برای سرزنش فروشندگان وجود داشته باشد. خطر درگیری نظامی کماکان محتمل به نظر می‌رسد و در چنین شرایطی خروج سرمایه‌گذاران از سهامداری چندان دور از انتظار نیست. این واکنش نه محدود به بازار سهام کشور ما و نه محدود به جغرافیای خاص دیگری است. با این وجود با گذشت نزدیک به 5 روز از جنایت امریکایی و بروز نشانه‌هایی از تلاش راهبردی کشور برای دستیابی به پیروزی جامع و عمیق‌تر (به دور از شلیک گلوله‌ای دیگر) تمامی بازارهای داخلی و خارجی را تحت‌تاثیر قرار داده است. با این وجود بورس تهران نتوانست به همگامی با سایر بازارها ادامه دهد و در شرایطی که باقی منابع اطلاعاتی از کاهش انتظارات برای درگیری سخت خبر می‌دهند، بازار سهام کشورمان همچنان بدبینانه‌ترین سناریوها را پیش می‌برد.

دلار و سکه با واقعیات جدید منطبق می‌شوند؟

بازارهای ارز و سکه در شرایط فعلی تطابق بیشتری با ذهنیت عمومی و انتظارات از آینده دارند. این انطباق از تعداد بیشتر بازیگران و همین‌طور محدودیت‌های کمتر معامله‌گری (به خصوص در بازار سکه) نشات می‌گیرد. آن چه این دو بازار در حال مخابره آن هستند تا حدود زیادی به تثبیت شرایط در حد مشخصی از نااطمینانی قابل‌تعبیر است. دلار در معاملات امروز بازار آزاد به مرز 14 هزار تومان نزدیک شده و در معاملات فردایی زیر این مرز معامله می‌شود. نرخ دلار نسبت به قیمت‌های روز یکشنبه (13850 تومان) رشد نسبی را نشان می‌دهد. با این وجود بازار سکه نسبت به روز یکشنبه با آرامش بیشتری همراه شده است. قیمت هر سکه بهار آزادی در معاملات شبانه یکشنبه به بیش از 5 میلیون و 200 هزار تومان رسیده بود. اما قیمت‌ها در این بازار و در معاملات امروز با کاهش خفیف به 5 میلیون و 160 هزار تومان رسیده است. کاهشی که ما را به بازار بزرگ‌تر رهنمون می‌کند.

تنش‌سنج‌های بازارهای جهانی چه می‌گویند؟

در بازار جهانی قیمت هر اونس طلا، با نگرانی از وقوع درگیری بین ایران و امریکا در مسیر صعودی قرار گرفته بود. تا آن‌جا که فلز زرد روز گذشته، دوشنبه 16 دی، توانست در سقف 7 ساله خود قرار گیرد. با این وجود شب گذشته، رفته‌رفته التهاب در بازار جهانی نیز فروکش کرد و قیمت هر اونس طلا حدود 20 دلار از سقف روزانه خود عقب نشست. در این بین برخی اخبار در رابطه با احتمال خروج نیروهای امریکایی از عراق نیز در معادلات بازار جهانی اثرگذار بود. به هر صورت افت قیمت اونس طلا سبب شده است تا قیمت سکه در بازار داخلی در خلاف جهت قیمت دلار پیش برود.

همچنین سهم خاورمیانه در عرضه نفت، سبب شد تا قیمت این محصول طی روزهای اخیر صعود قابل‌توجهی را تجربه کند. با این حال نفت نیز از شب گذشته به مدار منفی بازگشته است و در آخرین معاملات امروز نیز (ساعت 17:30) افت یک درصدی را نسبت به دادوستدهای شب گذشته تجربه می‌کند.

بیشتر بخوانید: تهدیدهای نظامی چه اثری بر بازار طلا دارد؟

واگرایی بورس تهران و سایر بازارها

معامله‌گرانی که در سایر بازارها، همچون بازار ارز و سکه و یا بازارهای جهانی فعالیت دارند، فرصت بیشتری برای واکنش نسبت به اخبار مرتبط با درگیری دو کشور خواهند داشت. از این منظر می‌توان هیجان‌زدگی بورس تهران را در قیاس با سایر بازارها درک کرد. اما این هیجان‌زدگی نقطه پایانی خواهد داشت؟

نکته مهم در رابطه با بازارهای جهانی آن است که این بازارها پس از 3 روز از درگیری‌های نخستین به مدار آرامش نسبی بازگشته‌اند. تحلیل‌گران جهانی در گزارش‌های اخیر خود دیگر انتظار درگیری سخت و همه‌جانبه بین دو کشور را نمی‌کشند و این مساله به خصوص در قیمت دو کامودیتی طلا و نفت خود را نشان می‌دهد.

بر اساس برخی از این تحلیل‌ها، شکاف زمانی بین واکنش کشور ما و جنایت نیروهای آمریکایی می‌تواند نشان‌دهنده سنجش همه جانبه در معادلات قدرت کشورمان باشد. به خصوص که خروج نیروهای امریکایی از منطقه می‌تواند نتیجه‌ای به مراتب راهبردی‌تر و موثرتر تلقی شود. حتی شایعات شب گذشته سبب شد تا این دسته از گمانه‌ها جلوه واقعی‌تری به خود بگیرند.

نتیجه آن که سایر بازارها در حالی بازیابی تعادل موقت خود هستند اما بورس تهران همچنان هیجان‌زده‌تر عمل می‌کند. از این منظر شاید بتوان گفت بورس تهران نیز ممکن است با فاصله زمانی محدودی به آرامش دست پیدا کند. به خصوص مشخص‌تر شدن مواضع دو کشور می‌تواند در رابطه با نقطه پایان فشارها چشم‌انداز روشن‌تری به دست دهد. با این وجود به معامله‌گران بورسی توصیه می‌شود در هر دو سوی بازار (چه صعود و چه ریزش قیمت‌ها) بر هیجان‌زدگی فائق بیایند. در این بین رصد دیگر بازارها می‌تواند انتظارات واقع‌گرایانه‌تری در معامله‌گران سهام ایجاد کند.