برآورد اوپک از تولید روزانه نفت ایران

12:59 - 1400/01/21
اوپک تولید نفت ایران در نخستین ماه سال جاری میلادی را ۲ میلیون و ۸۶ هزار بشکه در روز اعلام کرد که نسبت به ماه قبل از آن ۹ هزار بشکه کاهش داشته است.

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از خبرگزاریها، رویترز نوشت، اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه با اشاره به شیوع ویروس کرونا به عنوان یک عامل مهم، پیش بینی در مورد رشد تقاضا برای نفت در سال جاری میلادی را کاهش داد.

بر این اساس، رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۰ به ۰.۹۹ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این رقم نسبت به ارزیابی منتشر شده در گزارش ماه گذشته اوپک ۰.۲۳ میلیون بشکه کاهش نشان می‌دهد. همچنین متوسط قیمت نفت سنگین ایران در ماه ژانویه ۶۲ دلار و ۶۱ سنت اعلام شده که نسبت به ماه پیش از آن ۱.۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

میزان تولید نفت ایران در ماه نخست سال جاری میلادی بر اساس برآورد منابع ثانویه اوپک، ۲ میلیون و ۸۶ هزار بشکه اعلام شده که ۹ هزار بشکه نسبت به ماه دسامبر ۲۰۱۹ کاهش نشان می‌دهد.

مجموع تولید نفت اوپک در ژانویه ۲۰۲۰ با ۵۰۹ هزار بشکه کاهش نسبت به ماه پیش از آن به ۲۸ میلیون و ۸۵۹ هزار بشکه در روز رسیده است.تجدیدنظر اوپک در پیش بینی درباره میزان رشد تقاضا برای نفت احتمال موافقت اوپک و متحدان با کاهش بیشتر تولید نفت در پی شیوع ویروس کرونا و افت تقاضای چین را تقویت کرده است.