تصمیم بانک‌های مرکزی جهان: طلا بخریم

15:16 - 1400/01/21
بانک‌مرکزی کشورها به خرید طلا هجوم بردند.

به گزارش «دنیای بورس»، دنیای اقتصاد نوشت: شورای جهانی طلا گزارشی را منتشر کرده که بانک مرکزی کشورها به سمت خرید طلا به‌عنوان عاملی برای کاهش ریسک رفته‌اند و تنها در ماه اکتبر ۲۵ تن طلا خریداری کرده‌اند و در مجموع ذخایر طلای جهان ۲۳ تن افزایش یافته است. به نقل از خبرگزاری فارس، شورای‌جهانی طلا در گزارشی اعلام کرد؛ پس از دو ماه متوالی فروش، بانک‌های مرکزی در ماه اکتبر اقدام به خرید طلا کردند.

بر اساس این گزارش ذخایر طلای جهان ۸/ ۲۲‌تن افزایش یافت، سطح خرید طلا در سطح دو ماه گذشته باقی‌ماند اما اقدام به‌فروش از سوی بانک‌های مرکزی بسیار کاهش یافت.

شواهد نشان می‌دهد که بانک‌های مرکزی گرایش زیادی به خرید طلا و تغییر در تفکراتشان برای جمع‌آوری این کالای با‌ارزش از خود نشان می‌دهند. بر اساس گزارش شورای‌جهانی طلا؛ در سال‌جاری وضعیت بازار طلا نسبت به بازارهای موازی دیگر بسیار مطلوب بوده است و در کنار ناامنی‌هایی که وجود داشته بانک‌های مرکزی تلاش کرده‌اند که با خرید طلا از ریسک آینده بکاهند.

در ماه اکتبر تقریبا بانک مرکزی ۵ کشور ازبکستان، ترکیه، امارات‌متحده عربی، قطر و هند بیشترین تاثیر را در افزایش خرید طلا در ماه اکتبر داشتند که به ۲۵‌تن رسیده بود. کل فروش طلا در این ماه هم به ۳ تن رسیده که کشور مغولستان بیشترین فروش را داشته است.

اقدام به خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی علاوه بر کاهش ریسک بازارها با هدف افزایش پشتوانه برای کنار گذاشتن دلار از مبادلات تجاری نیز صورت می‌گیرد که در سال‌های اخیر کلید خورده است. کشورهای روسیه و چین در این زمینه پیشتازند و کشورهای دیگر را نیز برای این کار ترغیب می‌کنند.