تداوم سرگردانی بلوک «تپکو»

11:33 - 1400/01/25
عرضه بلوک شرکت تجهیزات سنگین «هپکو» در معاملات دیروز فرابورس بار دیگر ناکام بود. داستان بلوک 60/7 درصدی «تپکو» به دیروز محدود نمی‌شود و نگاهی به روند تاریخی آن خالی از لطف نیست.

این بلوک در بهمن‌ماه سال 85 توسط واگن‌سازی کوثر (متعلق به علی اصغر  عطاریان) خریداری شد. تعداد 201 میلیون و 296 هزار سهم از سهام شرکت هپکو در بهمن سال 85 از طرف خصوصی‌سازی روی میز معامله قرار گرفت. پیش از این نیز این بلوک در آذرماه همین سال عرضه شده بود. در آن زمان نام دو خریدار حقیقی و حقوقی و همچنین آستان قدس رضوی برای خرید این بلوک به گوش می‌رسید. با این حال پس از مشکلات ایجادشده در معامله اول، سرانجام در بهمن 85 این بلوک به علی اصغر عطاریان (واگن‌سازی کوثر) رسید.

پس از آن سهام‌دار عمده به منظور بهبود بخشیدن به وضعیت هپکو از بیژن زنگنه، وزیر کنونی نفت، به عنوان رئیس هیئت مدیره استفاده کرد که برای دو سال این شخص بر این مسند قرار داشت. با این حال وضعیت «هپکو» در سال‌های بعد رو به وخامت گذاشت. در حالی‌که توان رقابت با محصولات وارداتی برای این شرکت وجود نداشت هزینه‌های سنگین مالی نیز ساختار مالی این بنگاه را با مشکلات فراوانی مواجه ساخته بود. به این ترتیب شدت زیان این شرکت روز به روز بیشتر شد. در نتیجه پس از گذشت 5 سال از فروش بلوک هپکو بار دیگر خصوصی‌سازی 60/72 درصد از سهام این شرکت را با توجه به ناتوانی خریدار پیشین در پرداخت اقساط عرضه کرد. در نتیجه 241 میلیون و 544 هزار و 160 سهم از «تپکو» (این تعداد سهم پیش از افزایش سرمایه 487 درصدی این شرکت در سال 92 است) با قیمت 1944 ریال در 5 شهریور سال 90 عرضه شد. با این حال این بلوک که بنا بود به صورت نقدی ( حدود 47 میلیارد تومان) معامله شود بدون خریدار باقی ماند. قیمت عرضه این بلوک بیش از دو برابر قیمت بازاری این سهم در تاریخ عرضه بود (قیمت هر سهم «تپکو» 86 تومان بود).  

بلوکی که روی زمین ماند

روز گذشته نیز شاهد عرضه این بلوک توسط خصوصی‌سازی بودیم. قیمت پایه واگذاری این سهم 1485 ریال تعیین شده بود. بر این اساس قیمت کل این بلوک به 210 میلیارد و 700 میلیون تومان می‌رسید. با این حال خریداری برای این بلوک پیدا نشد. طی سال‌های گذشته به خصوص از ابتدای سال جاری و پس از حذف تحریم‌های بین‌المللی بارها شایعاتی از حضور سرمایه‌گذار خارجی برای خرید این بلوک مطرح می‌شد. در این خصوص در ماه‌های گذشته به حضور چندین متقاضی مانند یک شرکت سوئیسی و همچنین چندین خریدار خارجی و داخلی دیگر اشاره شده بود. قیمت خرید این بلوک در مجمع سالیانه این شرکت حدود 200 میلیارد تومان (مشابه قیمت عرضه روز گذشته) عنوان می‌شد، با این حال با قرار گرفتن در مرحله عرضه خریداری برای این بلوک مشاهده نشد. عدم استقبال به خرید این سهم، ریزش قیمت بازاری (معاملات خرد) تا کانال 60 تومانی را به دنبال داشته است.