برنامه‌های نعمت‌زاده برای صنایع اراک

11:36 - 1400/01/25
وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در استان مرکزی به بررسی وضعیت صنایع این استان پرداخت. وی یکی از مهمترین مسائل صنایع محدودیت‌های مالی در گرفتن سفارش تولید عنوان کرد که با برنامه‌های در نظر گرفته‌شده تلاش برای حل این مشکلات وجود دارد. در این نشست مشکلات هشت واحد صنعتی بزرگ اراک بررسی شده است. نعمت‌زاده همچنین به مشکلات موجود در شرکت هپکو و نبود خریدار مناسبی برای این سهم اشاره کرد. با ناکامی‌از خصوصی‌سازی چندباره این شرکت، قصد واگذاری سهام به سازمان گسترش و نوسازی صنایع تا حل مشکلات آن وجود دارد.

ایسنا: محمدرضا نعمت زاده در نشست خبری روز پنجشنبه (16 دی) در استانداری استان مرکزی، هدف از سفر یک روزه را بررسی وضعیت تعدادی از صنایع مادر این استان تشریح کرد و گفت: در جلسه‌هایی که از صبح امروز در استانداری استان مرکزی برگزار شد، مشکلات و مسائل هشت واحد صنعتی بزرگ اراک و ساوه با حضور دستگاه‌های مرتبط استانی مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اغلب واحدهای مورد بررسی این استان با مشکلاتی مانند بدهی‌های بانکی، مالیاتی، بیمه‌های اجتماعی و حتی مطالبات از مشتریان مواجه بوده‌اند که بخشی ساماندهی و بخشی از طریق مدیران عامل بانک‌ها پیگیری شود.

نعمت‌زاده با اشاره به تشکیل کارگروه استانی رفع موانع تولید و تسهیل واحدهای تولیدی در جریان این سفر، عنوان کرد: در خصوص مشکلات صنایع با سازمان‌های مرتبط و بانک‌های عمده استان مرکزی که در این جلسه حضور داشتند، هم‌فکری صورت گرفت و در جریان مطالب قرار گرفتند.

وی عمده مسئله واحدهای صنعتی مورد بررسی در این سفر را سفارش و کار کافی دانست و افزود: به عنوان نمونه در استان مرکزی تعدادی کارخانه ماشین‌سازی داریم که اگر سفارش کار به این واحدها ارجاع داده نشود، مشکلات کاهش پیدا نمی‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این واحدها حدود هشت سال سفارش کار جدی نداشتند و با انباشت مشکلات مواجه شدند اظهار کرد: به اذعان خود این واحدها قراردادهای جدید بسته شده و ارجاعات جدیدی صورت گرفته که این موضوع در رفع تدریجی مشکلات بسیار موثر است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ابراز امیدواری از آینده صنایع با توجه به اقدامات صورت گرفته، بیان کرد: در بررسی‌های انجام شده یکی از مشکلات مهم در گرفتن سفارش‌های عمده توسط صنایع، محدودیت‌های مالی بود. خریداران و طرح‌های عمده کشور نمی‌توانند نقدی سفارش دهند و در حقیقت منابع مالی بزرگ در اختیار نداشتند.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه رفع این مشکل مورد توجه قرار گرفت و اقداماتی برنامه‌ریزی که بخشی از این اقدامات انجام شده است، ادامه داد: با توجه به فضای بین المللی به وجود آمده در تلاش هستیم که از فاینانس خارج بیش از گذشته بتوانیم استفاده کنیم و برای این منظور تعدادی از کشورها هدف‌گذاری شده است.

نعمت زاده افزود: همچنین جهت استفاده از منابع صندوق توسعه ملی نیز، جلسه‌هایی در تهران با مدیران صندوق و بانک مرکزی داشته‌ایم و مواردی به صورت بخشنامه در نظر گرفته شده و امیدواریم به زودی فعال شود.

 وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: تامین اعتبار برای خریدهای عمده مانند واگن و پروژه نفت و گاز را در نظر داریم که در این صورت این کارخانه‌ها می‌توانند با صد درصد ظرفیت کار کنند و نه تنها از تمامی‌ظرفیت‌های فعلی استفاده کنند بلکه می‌توانند واحد صنعتی را رونق و توسعه دهند.

این مقام مسئول با بیان اینکه ما معتقدیم که کار به مراتب بیش از ظرفیت‌های موجود وجود دارد، گفت: کمبودهای نقدینگی از طریق تسهیلات داخلی و خارجی باید کمک کنیم رفع شود که بخشی از این اقدام انجام و بخشی نیز در حال انجام اشت.

نعمت‌زاده با بیان این نکته که واحدهای صنعتی استان تاکید دارند اجازه ندهیم محصولاتی که از طریق صنایع این تولید می‌شود مانند تجهیزات صنعتی، واگن و... از خارج وارد شود، ادامه داد: هدف ما این است که بازار مصرف را به سمت ظرفیت داخلی سوق دهیم در این رابطه با دستگاه‌های مرتبط نیز همکاری صورت گرفته است.

نعمت زاده تاکید کرد: صنایع باید به سمت تکنولوژی روز حرکت کنند به عنوان نمونه واحدی که ماشین آلات کشاورزی تولید می‌کند باید به سمت اخذ دانش فنی روز حرکت کند که به این ترتیب کیفیت محصول رقابت‌پذیر و این صنایع بتوانند به بازارهای صادراتی وارد شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: به عنوان نمونه برای تولید واگن در کشور خریداران ایرانی و همکاران وزارت صنایع با طرف خارجی در حال مذاکره هستند که بتوانیم قطعاتی که از خارج وارد می‌شود را فاینانس کنیم که این مهم در طولانی مدت بخشی از مشکلات مالی را رفع می‌کند.

نعمت زاده بیان کرد: معتقدم با توجه به گشایشی که در بانک‌های خارج می‌بینیم، برای طرح‌های بزرگ باید از فاینانس خارج و نیز از صندوق توسعه ملی استفاده شود.

این مقام مسئول در خصوص جلوگیری از واردات واگن جهت کمک به رونق واگن پارس که قبلا مطرح شده بود عنوان کرد: قصد بود واگن وارد کنند و در این رابطه قراردادهایی از قبل داریم اما با طرف خارجی صحبت شده و وزارت راه و راه آهن آمادگی همکاری جهت دادن بخش عمده‌ای از سفارش به داخل را دارند البته ممکن است تعدادی واگن برای نیازهای فوری وارد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه شرکت‌های واگن سازی در ساخت مشکل ندارند و مشکل منابع مالی است، گفت:  شرکت‌های حمل و نقل ریلی نمی‌توانند خرید نقدی داشته باشند و کارخانه‌ها هم به دلیل سرمایه‌های محدود نمی‌توانند غیر نقدی سفارش تحویل دهند  ودر خارج بانک‌ها و تسهیلات به این موضوع کمک می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص مدیریت شرکت هپکو عنوان کرد: شرکت هپکو چند سال قبل به شرکت خصوصی واگذار شد که این بخش نتوانسته تعهدات را اجرایی کند که شرکت خصوصی وکالت واگذاری سهام را داده است و تاکنون پیشنهاد مناسبی نشده است. نعمت‌زاده اضافه کرد: پیشنهاد می‌شود سهام شرکت موقت به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران واگذار شود که با مدیریت مشکلات حل بعد دوباره واگذار شود.