ریسک تحقق تولید در «کبافق»

11:48 - 1400/01/25
در آخرین پیشبینی معادن بافق گرچه میزان فروش کنسانتره روی از سوی این شرکت کاهش یافته است اما این موضوع تا حدود زیادی با افزایش نرخ فروش جبران شده است. در این خصوص میزان فروش شرکت افت دو درصدی را تجربه کرده است اما رشد 7 درصدی نرخ فروش این محصول توانسته افت مقدار فروش را جبران کند. در این میان بررسی‌ها حاکی از این است که نسبت کنسانتره تولیدشده در مقایسه با ماده اولیه مصرفی برای نیمه دوم خوشبینانه در نظر گرفته شده است.
ریسک تحقق تولید در «کبافق»

میزان کنسانتره تولیدی از خاک معدنی به مواردی مانند عیار خاک اولیه و میزان روی موجود در کنسانتره نهایی وابسته است. در این میان حضور سایر عناصر نیز می‌تواند از میزان خلوص روی و سرب در کنسانتره کم کند.

بررسی‌ها از صورت‌های مالی «کبافق» در سه سال گذشته حاکی از این موضوع است که این شرکت برای تولید هر تن کنسانتره روی به طور میانگین نزدیک به 9 تن خاک مصرف کرده است. این در حالی است که در پیشبینی‌های نیمه دوم سال مالی جاری به ازای هر 6/6 تن خاک تولید یک تن کنسانتره روی در نظر گرفته شده است. این نسبت برای نیمه نخست سال جاری نیز بیش از 8/8 بوده است (8/8 تن خاک به ازای هر تن کنسانتره روی).

معادن بافق پیشبینی خرید و مصرف 120 هزار تن خاک کم‌عیار را برای سال جاری داشته است. در صورتی‌که میزان کنسانتره روی تولیدی این شرکت بخواهد از روند گذشته تبعیت کند در پایان سال مالی این شرکت با 120 هزار تن خاک تنها موفق به تولید نزدیک به 13 هزار و 700 تن کنسانتره روی خواهد شد. بر اساس اطلاعات موجود میزان خاک مصرفی این شرکت بر اساس سهمیه مشخص می‌شود و به نظر می‌رسد خرید خاک بیشتر برای رسیدن به حد تولید مورد نظر با توجه به رشدهای اخیر قیمت روی در بازار جهانی نیز برای این شرکت هزینه زیادی به دنبال داشته باشد. این موضوع برای تولید کنسانتره سرب نیز صادق است. با این حال پیش از این به موجودی ابتدای دوره این شرکت اشاره شده بود. این موجودی محصولات در نرخ‌های پایین‌تر خاک تولید شده است و در شرایط کنونی می‌تواند علاوه بر جبران کسری تولید در نقش محرک سودآوری نیز حضور یابد.