3 نکته و یک پیش‌بینی از بورس

12:24 - 1400/01/25
آیا بازار سرمایه در سال 96 روزگار متفاوتی از سال 95 را تجربه می‌کند؟ علی رحمانی؛ رئیس سابق شرکت بورس تهران در یادداشتی برای سایت خبری «اتاق بازرگانی تهران» در خصوص دورنمای بازار سرمایه به 3 نکته اشاره و تاکید می‌کند: برای دورنمای بازار باید اثرات انتخابات ریاست جمهوری به‌عنوان یک مسئله تعیین‌کننده در بازار سرمایه را سنجید و تعیین کرد.

1. نماد دو بانک بزرگ یعنی «بانک ملت» و «تجارت» در بورس باز شده است و انتظار می‌رود باقی بانک‌ها با ارائه اطلاعات به بازگشایی نمادها کمک کنند. مسئله مهم‌تر این است که باید پیش‌بینی حسابرسی نشده بانک‌ها از عملکرد سال 96 هم منتشر شود. این‌یک روند معمول در شبکه بانکی است که امسال به دلیل تغییر شکل صورت‌های مالی و توجیه عوام مالی حسابرسی‌ها زمان برده است و امیدواریم این پیش‌بینی‌ها هم هرچه زودتر آماده شود تا شاهد باز شدن نمادهای بانکی در بورس باشیم.

2. بورس اوراق بهادار انعکاسی از شرایط واقعی اقتصاد است و زمانی که در بخش واقعی اقتصاد انتظارات خاصی وجود ندارد، نمی‌توان از بورس انتظار تحول داشت. ما همه منتظر هستیم پیش‌بینی سال 96 شرکت‌ها در اسفندماه وارد بازار شود و ببینیم شرکت‌ها اقتصاد سال 96 را چطور دیدند. به‌هرحال بازار سرمایه از بالا بودن نرخ سود بانکی، رکود بسیاری از بخش‌های اقتصادی  و از فقدان نقدینگی در بازار رنج می‌برد و با توجه به این مسائل عملکرد خوبی نداشته است. تا امروز بازده کل بازار منفی بوده است و اگر هزینه فرصت سرمایه‌گذاری را هم در آن لحاظ کنیم این بازده منفی رقم قابل‌توجه‌تری را شامل می‌شود. افرادی در بازار اوراق بهادار اعتبار گرفتند و سهم خریدند درنتیجه هزینه‌های مالی سر جایش است و از سوی دیگر با توجه به کسانی که وام نگرفتند، هزینه فرصت سر جایش است. با احتساب هزینه فرصت و وام می‌توان به‌طور میانگین این رقم را نزدیک به 21 درصد در نظر گرفت.

3. بازار به یک اقتصاد پیش برنده نیاز دارد. متاسفانه در حوزه پتروشیمی و پالایشگاه مداخله در قیمت‌گذاری خوراک و عدم شفافیت و تاخیر در ارسال صورت‌حساب باعث شد حتی بسیاری از پالایشگاه‌های گزارش‌های مالی را به بازار ندهند، در نتیجه معاملات براساس اطلاعات قبلی انجام شد که این اصلا به نفع بازار سرمایه نیست. همین‌طور وضع عوارض در فروش شرکت‌های پردازش یا فرآوری سنگ‌آهن خسارات جدی به این صنعت وارد کرد. این مداخلات در حالی انجام شد که صنایعی برای فرآوری سنگ‌آهن و تبدیل آن به فرآورده نهایی سرمایه‌گذاری می‌کردند اما ما برای این صنایع عوارض فروش ایجاد کردیم و منابعی که برای تکمیل پروژه به آن نیاز داشتیم در این قالب دریافت کردیم.

4. با توجه به این مقدمات بازار سرمایه در سال جاری به‌مثابه ماه‌های قبل پیش خواهد رفت اما دراین‌باره که بورس در سال 96 چگونه عمل می‌کند باید به انتخابات ریاست جمهوری به‌عنوان یک مسئله تعیین‌کننده در بازار سرمایه اشاره کرد و منتظر ظهور اثرات این رخداد سیاسی بر اقتصاد بود.