دبیر کل اوپک اعلام کرد:

عربستان اعضای اوپک را تهدید نکرده است

15:51 - 1400/01/25
تسنیم: دبیرکل اوپک گفت: عربستان تهدید نکرده است که در صورت عدم موافقت سایر اعضا با کاهش عرضه، تولید خود را افزایش خواهد داد.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک گفت، همکاری آنها (سعودی ها) در مذاکرات هفته گذشته با دیگر اعضای اوپک در وین همچون همیشه سازنده بوده است.

اوپک روز 28 اکتبر مذاکرات فنی در سطح کارشناسان با هدف نهایی کردن جزئیات توافق الجزایر در زمینه کاهش تولید برگزار کرد. این نشست بدون دستیابی به توافقی مشخص در زمینه سهمیه تولید دولت‌های عضو پایان یافت. این مانع از توافق اوپک با تولید‌کنندگان غیر عضو اوپک در روز بعدی این نشست شد. وزرای کشورهای عضو این سازمان قرار است روز 30 نوامبر در مورد نحوه سهم اعضا از کاهش تولید تصمیم بگیرند.

پس از آنکه گزارش‌هایی در مورد تهدید عربستان به کاهش تولید در صورت عدم موافقت سایر اعضا با کاهش تولید منتشر شد، قیمت نفت به روند کاهشی خود در روز جمعه ادامه داد.

میشائیل لینچ، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «پس از اظهارات بارکیندو، نگرانی کمتری در این زمینه وجود دارد که ما درگیر یک جنگ قیمت تمام عیار شویم. هر چه ما به تصمیم‌گیری واقعی در مورد کاهش تولید نزدیک می‌شویم، بازار نگرانی بیشتری پیدا می‌کند. »