احتمال افت قیمت دلار وجود دارد؟

نوسان محدود دلار زیر سایه اخبار برجام

11:30 - 1400/08/10
به نظر می رسد امروز دوشنبه 10 آبان 1400 بازار ارز تهران باز هم در گیر و دار بررسی شرایط تازه مذاکرات برجام باشد. اگر سیگنال مثبتی از سوی طرفین آمریکایی و اروپایی منتشر شود،‌احتمال افت قیمت دلار وجود خواهد داشت.

 

 

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اقتصادنیوز ، بازار ارز تهران روز گذشته حول محور اخبار و سیگنال های مثبت برجام چرخید. قیمت دلار که از روز پنج شنبه گذشته وارد فاز نزولی شده بود در ابتدای این هفته به مسیر کاهشی خود ادامه داد. 

اسکناس آمریکایی در ابتدای معاملات بازار ارز  روز یکشنبه 9 آبان 1400 روال روز قبل خود را پیش گرفت و افت  محدودی را به ثبت رساند. قیمت دلار از نیمه دوم معاملات روز گذشته مجددا وارد روند صعودی شد و به بالای مرز 27 هزار و 500 تومان برگشت. قیمت دلار در ساعت 17:00 به وقت تهران با 27 هزار و 540 تومان معامله شد.

محسن رضایی: برای تقویت بورس برنامه های بسیاری داریم؛ سهامداران صبر کنند

روز گذشته عمق معاملات پایین بود و همین امر باعث شده بود تا واکنش ها به اخبار برجام شدید نباشد. البته عده ای معتقدند که جو نامطمئن بازار دلیل حجم کم معاملات شده است و وضعیت بازار در حالت متعادلی نیست.

به گفته فعالان، دلیل اصلی افت قیمت دلار، خوش‌بینی معامله‌گران نسبت به آینده مذاکرات برجام بود. کاهشی‌های بازار مضمون بخشی از صحبت‌های رئیس‌جمهور آمریکا را برجسته کردند که بازگشت ایران به توافق هسته‌ای را معادل با لغو تحریم‌ها دانسته بود. در کنار این، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران عنوان کرده است، چنانچه تصمیم لغو تحریم‌ها مورد پذیرش نهایی قرار گرفت، ما عملا در مذاکرات آتی پیشرفت خواهیم داشت.  به نظر می‌رسد در شرایطی که احتمال شروع مذاکرات هسته‌ای بالا رفته است، افزایشی‌ها تمایل زیادی برای حضور در بازار ندارند.

با این حال، برخی تردید‌ها باعث شده است که اسکناس آمریکایی افت شدیدی را نیز تجربه نکند. به عنوان مثال، بخشی از بازیگران عنوان می‌کردند که آمریکا حاضر نیست برای عدم خروج از برجام تضمین خاصی بدهد و این موضوع موجب می‌شود رسیدن به یک توافق هسته‌ای، حتی با وجود شروع مذاکرات، دشوار باشد. اخیرا خبرنگار وال‌استریت ژورنال عنوان کرده است که آمریکا تضمین دادن را مغایر برجام می‌داند و معتقد است اگر ایران تضمین می‌خواهد آمریکا هم خواسته‌های دیگری دارد. تیم ایران در مراحل پایانی مذاکرات وین، درخواستش را از دریافت ضمانت دائمی درباره عدم خروج آمریکا از برجام به اخذ ضمانتی مبنی بر عدم خروج دولت بایدن از توافق تقلیل داد، ولی در آن مقطع زمانی نیز گفته می‌شود که آمریکا پیشنهاد ایران را نپذیرفت.

به گفته تحلیل‌گران فنی در صورتی که طی روزهای آینده اسکناس آمریکایی بتواند به بالای خط ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان صعود کند، خریداران بیشتری وارد بازار خواهند شد. اگر چنین اتفاقی رخ ندهد، احتمال برگشت دلار به سوی مرز ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان بالا خواهد بود. دلار در صورت از دست دادن حمایت ۲۷هزار و ۵۰۰ تومانی دو حمایت ۲۷ هزار و ۱۰۰ و ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان را پیش‌رو خواهد داشت.

نوسان محدود دلار زیر سایه اخبار برجام8

به نظر می رسد امروز دوشنبه 10 آبان 1400 بازار ارز تهران باز هم در گیر و دار بررسی شرایط تازه مذاکرات برجام باشد. اگر سیگنال مثبتی از سوی طرفین آمریکایی و اروپایی منتشر شود،‌احتمال افت قیمت دلار وجود خواهد داشت.