رکود تورمی در بازار مقاطع به بازار شمش فولاد سرایت می‌کند؟

پیش بینی معاملات بورس کالا در روز سه‌شنبه

09:55 - 1400/08/11
اکوایران: رکود حاکم بر معاملات مقاطع طویل فولادی شدت بیشتری پیدا کرده به‌گونه‌ای که بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور با پدیده زیرفروشی قیمتی روبرو است. در این شرایط بازگشت رکود به معاملات شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا چندان دور از انتظار نیست.

به گزارش اکوایران، محمد اعتباری از فعالان صنعت آهن و فولاد کشور در پیش‌بینی روند معاملات فردا (سه‌شنبه یازدهم آبان) شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس کالا در گفت‌وگو با اکوایران گفت: بازار فیزیکی بورس کالا در این روز میزبان عرضه شمش فولاد با قیمت پایه‌ای در بازه 13 هزار و 250 تومان تا 13 هزار و 900تومان به ازای هر کیلوگرم است. با توجه به رکود سنگین مصرفی حاکم بر بازار محصولات نهایی و نرخ معامله مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد انتظار می‌رود که نوردکاران از شمش‌های عرضه شده در کف قیمت پایه استقبال کنند و بعید به نظر می‌رسد که استقبال چندانی از شمش فولاد عرضه شده در این بازار با سقف قیمت پایه شود.

 

وی در ادامه به وضعیت کاهش نرخ ایجاد شده در بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور ظرف روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: قیمت مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد تهران رو به کاهش گذاشته ؛ بخشی از این افت نرخ به دلیل افت تقاضای فصلی رخ داده است. همواره با شروع فصل سرما در آبان و آذر از میزان تقاضا برای مقاطع طویل فولادی در بازار داخل کاسته می‌شود که همین موضوع زمینه عقبگرد قیمتی در این بازار را فراهم می‌کند. در این شرایط تنها اتفاقاتی همچون قطعی گاز می‌تواند به رونق مقطعی بازار مقاطع طویل فولادی بینجامد که نمونه‌ای از این اتفاق در سال‌های قبل تجربه شد و احتمال بروز آن در سال جاری نیز وجود دارد.

این فعال بازار آهن و فولاد کشور گفت: رکود در بازار مقاطع طویل فولادی به میزانی شدت گرفته که دیگر اخباری مبنی بر رشد سرسام‌آور تورم و احتمال رشد نرخ ارز نیز نمی‌تواند به سادگی به افزایش تقاضای سرمایه‌ای و رشد قیمتی در این بازار منجر شود. درواقع بازار در وضعیتی قرار دارد که بخشی از دارندگان محصولات طویل فولادی حاضر هستند حتی با زیان محصول خود را فروخته و سرمایه خود را از این بازار که آینده روشنی ندارد خارج کنند. از همین رو شاهد هستیم در حالیکه هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تهران قیمتی برابر 15 هزار تومان دارد، برخی حاضر به فروش هر کیلوگرم تیرآهن 27 با نرخ 15 هزار و 200 تومان شده‌اند. اشباع بازار از محصول و نبود چشم‌انداز مثبت از بهبود بازار باعث شده تا زیرفروشی در بازار آهن و فولاد شدت بیشتری به خود بگیرد. البته فروش‌های اعتباری محصولات در هفته‌های قبل به ایجاد رویه فعلی دامن زده است. درواقع افزایش فروش اعتباری (مدت‌دار) در زمانی که بازار با رکود سنگین مصرفی روبرو است تنها بر وضعیت رکود حاکم بر بازار می‌افزاید و تصمیمی نادرست تلقی می‌شود.

اعتباری گفت: در کنار موارد بیان شده بحث الزام ثبت اطلاعات معامله محصولات در سامانه جامع تجارت موضوع دیگری است که بر رکود بازار افزوده است. درواقع عدم شناخت درست خریداران و فروشندگان از روند ثبت اطلاعات در سامانه تجارت و ترس از چگونگی نظارت‌های بعدی در این سامانه بر رکود معاملات محصولات فولادی در بازار آزاد افزوده است.

وی ادامه داد: مجموع سیگنال‌های منفی اثرگذار بر بازار مقاطع طویل فولادی به میزانی زیاد شده که بازگشت قیمتی در این بازار به کانال 15 هزار تومانی دور از انتظار نیست.

اعتباری افزود: در شرایط کنونی برآورد بلند مدت از بازار آهن و فولاد در کشور امکان‌پذیر نیست ، اما به شرط آنکه اتفاقی غیرمتقربه در بازار آهن و فولاد کشور رخ ندهد، انتظار می‌رود که قیمت‌ها تا پایان آبان نوسان شدید قیمتی نداشته باشند و البته رکود تورمی همچنان بر بازار سنگینی کند.