چرا به مجرد خانه نمی‌دهند؟

16:35 - 1401/04/25
اکوایران: آگهی‌های اجاره‌ای که مالک آن را مناسب مجرد دانسته یا حاضر است به مستأجر مجرد بدهد مربوط به املاکی می‌شود که یا فاقد آسانسور و پارکینگ است یا ملک کوچک است و در طبقه زیرهمکف قرار دارد.

یافتن آپارتمان مناسب برای اجاره دشوار است اما این دشواری‌ها برای افرادی که تنها در تهران زندگی می‌کنند بیشتر است. مستأجر محبوب مالکان زوج‌های جوان هستند، اما باز هم اجاره خانه به خانواده را به اجاره ملک به مجرد ترجیح می‌دهند. هنوز هم  برخی از مالکان در آگهی اجاره‌شان تأکید می‌کنند که به مجرد خانه نمی‌دهند.

 

چرا به مجرد خانه نمی‌دهند؟16

آگهی های اجاره ای که مالک آن را مناسب مجرد دانسته یا حاضر است به مستاجر مجرد بدهد مربوط به املاکی می شود که یا فاقد آسانسور و پارکینگ است یا ملک کوچک است و در طبقه زیرهمکف قرار دارد.

هرچند افزایش قیمت  اجاره بها به گونه‌ای است که خانواده‌ها هم طالب این نوع املاک شده اند . به طور مثال در آگهی سوییتی 25 متری در محله تهرانپارس شرقی با اجاره بهای پیشنهادی رهن 50 میلیون تومان ، اجاره ماهیانه 4 میلیون تومان در طبقه سوم بدون آسانسورو پارکینگ که اتاقکی روی پشت بام است اما مالک در تبلیغات آورده همراه روف گاردن تاکید شده خانواده تماس نگیرد، یا انباری در محله سردار جنگل که متراژ آن 23 متر است و رهن پیشنهادی 15 میلیون و اجاره ماهیانه 3 میلیون و 500 هزار تومان مالک آورده است که مناسب خانواده است .

چرا به مجرد خانه نمی‌دهند؟13

مالک سوییت 30 متری دیگری در خیابان استخر که حمام دارد اما سرویس بهداشتی با طبقه زیرین مشترک است آپارتمانش را 90 میلیون رهن کامل قیمت گذاری کرده است. به گفته مالک راه پله این واحد فلزی است . اما آپارتمانی 30متری در امیریه از سوی مالک 40 میلیون رهن و ماهیانه 12 میلیون اجاره قیمت گذاری شده و تاکید شده اگر به مجرد اجاره داده شود تنها دو نفر می توانند در خانه ساکن باشند .

چرا به مجرد خانه نمی‌دهند؟12

اما قانون محدودیتی برای اجاره ملک به افراد مجرد پیش بینی کرده است؟ بررسی صفحات حقوقی در فضای مجازی نشان می‌دهد قانونی تحت عنوان ممنوعیت اجاره به مجرد نداریم. مستأجر مجرد در صورت انجام مراحل قانونی می‌تواند خانه داشته باشد؛ اما در چه شرایطی این کار ممنوع می‌شود؟‌

چرا به مجرد خانه نمی‌دهند؟7

 در بسیاری از مجتمع‌های مسکونی، اساسنامه‌هایی نوشته شده‌اند که شاید اجاره دادن ملک به مجردها را ممنوع کنند. باید بدانید که این اساسنامه لزوم اجرایی دارد. ممکن است قیدهایی مانند رضایت هیئت مدیره مطرح شده باشد. در غیر اینصورت تخطی از اساسنامه برج خلاف قوانین است. مشاوران  املاک اگر مالکی قصد اجاره دادن خانه به افراد مجرد را دارد، باید از او بخواهند که اساسنامه‌های مجتمع خود را ارائه دهد. این کار از چالش‌های بعدی و ایجاد مزاحمت برای سایر ساکنان و خود مستأجر جلوگیری می‌کند.

 

لیست آپارتمان‌های کوچک اجاره‌ای

محله

 متراژ(مترمربع) 

 رهن(تومان) 

 اجاره (تومان)

تهرانپارس شرقی

25

50 میلیون

4میلیون

سلسبیل

30

220میلیون

-

استخر

30

90 میلیون

 -

امیریه

30

40 میلیون

12 میلیون

فاطمی

30

100 میلیون

3 میلیون

پونک سردار جنگل

23

15 میلیون

3میلیون و 500 هزار

شمیران نو

20

30 میلیون

یک میلیون و 800 هزار

استاد معین

30

35میلیون

3میلیون

امام حسین

20

10میلیون

2 میلیون و 500 هزار

ولیعصر

30

300میلیون

  •