این کشور مقصد جدید خریداران ایرانی مسکن

12:02 - 1401/08/29
اکوایران: برخی از کارشناسان اقتصاد مسکن می‌گویند خریداران ایرانی در بازار مسکن قبرس شمالی افزایش داشته‌اند.

به گزارش اکوایران، نمی‌توان آینده بازارهای اقتصادی را در شرایط کنونی پیش بینی کرد. این سخنان برخی از کارشناسان اقتصادی است در برابر این پرسش که آینده بازار مسکن در ماه‌های پیش رو چگونه خواهد بود.

 

به گفته این گروه از کارشناسان اقتصاد مسکن به‌دلیل شرایط سیاسی کشور هیچ پیش‌بینی اقتصادی قاطعی را نمی‌توانند بیان کرد و در شرایط فعلی به‌دلیل ریسک‌های مختلف سیاسی و دخالت‌های نابه‌جای مدیریت در سطح اقتصاد پیش‌بینی‌ها با عدم قطعیت زیادی همراه است. به گفته برخی از کارشناسان این حوزه بسیاری از سرمایه‌های بازار مسکن به سمت کشورهای دیگر رفته از جمله قبرس شمالی که نیمی از خریداران پیش‌فروش ملک برای سال‌های 2025 تا 2026 ایرانی هستند.

 این افزایش خرید مسکن در قبرس شمالی در حالی است که هنوز هم بازار مسکن  کشورهای ترکیه و امارات را ایرانی ها داغ می‌کنند.

برخی از فعالان بازار مسکن معتقدند قیمت مسکن تا پایان سال افزایشی کم تر از تورم داشته باشد اما به دلیل  کاهش تولید مسکن طی چند سال گذشته به دلیل کمبود عرضه اثرات قیمتی کاهش تولید  مشخص شود. البته تمام این موارد در حالی است که اتفاق خاصی در عرصه سیاسی رخ ندهد.

اما چرا بازار مسکن در قبرس شمالی برای ایرانی ها جذاب شده است؟ یکی از سایت های ایرانی فروش مسکن در این کشور نوشته است که در حال حاضر بازار املاک و مستغلات در قبرس شمالی ارائه دهنده بهترین قیمت ها در میان کشور های مدیترانه ای است. قیمت املاک قابل خرید در مناطق ساحلی از 40 هزار پوند برای آپارتمان و ۱۰۰ هزار پوند برای ویلا آغاز می شود. آپارتمان ها و پنت هاوس های مجلل با بهترین شرایط با قیمت حدود ۲۰۰ هزار پوند انگلیس و ویلاهای بسیار شیک تا ۲۵۰ هزار پوند که در مقایسه با قیمت های املاک مشابه در سایر نقاط جهان بسیار کمتر است.

در این سایت به  رشد سالیانه قیمت ملک در قبرس شمالی اشاره کرد و نوشته است:‌ رشد سالیانه سرمایه گذاری خرید ملک در قبرس شمالی حدود 15 تا 20 درصد بوده و بیشتر در مورد املاک پیش فروش شده صادق است.  یکی از پروژه های معرفی شده در این سایت  در مرکز فاماگوستا ، است  این پروژه دارای ۱۰۲ آپارتمان است، آپارتمان های استودیو – یک خوابه – دوخوابه و سه خوابه است .شروع قیمت ها  در این پروژه  از ۴۸۰۰۰ پوند انگلیس است و شرایط پرداخت   ۳۰ درصد پیش پرداخت و اخد قراداد – مابقی بدون بهره پرداخت طی تا زمان تحویل اعلام شده است .

پروژه مسکونی دیگری در شهر  اسکله در منطقه  لانگ بیچ نیز قیمت ویلا و آپارتمان از  ۵۸۰۰۰ پوند انگلیس اعلام شده است. شرایط پرداخت نیز براساس این آگهی  ۳۰ درصد پیش پرداخت و اخذ قرارداد – مابقی قابلیت پرداخت تا اقساط ۵ ساله است .