نقشه بازار سهام در روز دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱؛

هت تریک در تغییر مالکیت سهام / بورس همچنان در مسیر اصلاح

15:19 - 1401/12/22
اکوایران: امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سومین روز متوالی منفی بود و 130 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

به گزارش اکوایران، امروز دوشنبه بیست و دوم اسفند ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با ریزش هزار و 571 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 781 هزار و 626 واحد پائین آمد. 

 

شاخص کل هم وزن بورس نیز با کاهش 546 واحدی در رقم 539 هزار و 104 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 11 واحدی در سطح 22 هزار و 707 واحد قرار گرفت. اما شاخص کل هم وزن  فرابورس  154 واحد افت  کرد و به رقم 93 هزار و 418 واحد رسیده است. 

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 245 نماد رشد قیمت داشتند و 393 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 38 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 62 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

تداوم خروج پول حقیقی از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سومین روز متوالی منفی بود و 130 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 29 میلیارد تومان بود. 

خودرو دومین رتبه خروج را داشت و پس از آن، نمادهای ذوب، وبملت، وتجارت و بپاس بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در سوی دیگر، نماد وآذر بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و کاما و خپارس در رتبه‌های بعدی بودند.

هت تریک در تغییر مالکیت سهام / بورس همچنان در مسیر اصلاح17

نمادهای پیشران

امروز نمادهای کگل، میدکو و پارسان بیشترین اثر را در ریزش شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نمادهای شیران، فولاد و رمپنا بزرگان سبزپوش بازار بودند.

در  فرابورس  نیز نمادهای بپاس، وسپهر و توریل بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای آریا، فزر و کزغال بیشترین اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شستا بیشترین تراکنش را داشت و فولاد و اردستان در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای دی، فروژ و ددانا پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

افت معاملات خرد سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 101 هزار و 645 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 91 هزار و 37 میلیارد تومان بود که 90 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

امروز ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 7 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 6 هزار و 325 میلیارد تومان رسید. 

صف‌های خرید و فروش بازار 

در معاملات دوشنبه، 66 نماد صف خرید داشتند و 49 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با رشد 41 درصدی به 291 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 34 درصد کاهش یافت و 278 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد ثفارس (شرکت عمران و توسعه فارس) با صف خرید 45 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از ثفارس، نمادهای بمپنا (شرکت تولید برق عسلویه مپنا) و تنوین (شرکت تأمین سرمایه نوین) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات نماد ثالوند بیشترین صف فروش را داشت و پس از آن، نمادهای سخزر، بالاس، کیا و توریل بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

هت تریک در تغییر مالکیت سهام / بورس همچنان در مسیر اصلاح18