نقشه بازار سهام در روز سه‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۲؛

تعدیل پیش از تعطیل؛ نزول شاخص و ورود سرمایه به بورس

14:37 - 1402/01/22
اکوایران: پیش از تعطیلات پیشِ رو و در آخرین روز معاملاتی هفته، شاخص کل ریزش کرد اما شاخص هم وزن رشد کرد و پول حقیقی وارد بازار سهام شد.

به گزارش اکوایران ، در معاملات روز سه‌شنبه،  شاخص بورس  تهران 10 هزار و 382 واحد نسبت به روز کاری گذشته نزول کرد و تا سطح 2 میلیون و 179 هزار و 924 واحد پائین آمد.

 

اما شاخص کل هم وزن  بورس  با رشد 5 هزار و 371 واحدی در رقم 692 هزار و 944 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس  نیز با رشد 146 واحدی به رقم 27 هزار و 699 واحد رسید. شاخص هم وزن در  فرابورس  هم روند صعودی داشت و با افزایش هزار و 20 واحد به سطح 121 هزار و 671 واحد رسید. 

ورود پول حقیقی به بورس 

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام مثبت شد و 676 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد. 

امروز نماد زپارس با 228 میلیارد تومان بیشترین ورود پول را داشت و پس از زپارس، نمادهای کوثر، تنوین، فباهنر و فزر قرار داشتند. در مقابل، نمادهای فارس، شپنا، وبملت، وغدیر و فملی بیشترین خروج سرمایه را داشتند. 

تعدیل پیش از تعطیل؛ نزول شاخص و ورود سرمایه به بورس2

نمادهای پیشران

امروز نمادهای فارس، تاپیکو و فملی بزرگان قرمزپوش بازار بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل مبین، وغدیر و وکغدیر بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای مارون، خاور و انتخاب بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند و صبا، آریا و هرمز بیشترین اثر منفی را بر  شاخص فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز وکغدیر بیشترین تراکنش را داشت و خگستر و شستا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز دی، کرمان و وسپهر بیشترین تراکنش را داشتند. 

افت ارزش معاملات خرد 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 42 هزار و 133 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 23 هزار و 798 میلیارد تومان بود که 56 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 29 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 13 هزار و 817 میلیارد تومان رسید. 

صف‌های خرید و فروش بازار 

در معاملات سه‌شنبه، 202 نماد صف خرید داشتند و 14 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 73 درصدی نسبت به روز قبل به هزار و 523 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 95 درصدی به 11 میلیارد تومان رسید. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

تعدیل پیش از تعطیل؛ نزول شاخص و ورود سرمایه به بورس3