نقشه بازار سهام امروز دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲

بهبود تقاضا و رشد شاخص‌های بورس تهران

15:44 - 1402/03/08
امروز برخلاف دو روز گذشته، تقاضا در بازار رشد کرد و شاخص‌های بازار سهام رشد کردند.

در معاملات روز دوشنبه، 8 خرداد 1402،  شاخص بورس  تهران 18 هزار و 381 واحد نسبت به روز کاری گذشته رشد کرد و تا سطح 2 میلیون و 275 هزار و 393 واحد بالا آمد. 

شاخص کل هم وزن  بورس  نیز با صعود 8 هزار و 592 واحدی در رقم 763 هزار و 17 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس  نیز با افزایش 294 واحدی به رقم 28 هزار و 599 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با رشد هزار و 833 واحد به سطح 138 هزار و 683 واحد رسید. 

ورود پول حقیقی از بازار سهام

روز دوشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام  مثبت شد و 554 میلیارد تومان  پول حقیقی به بازار سهام  وارد شد. امروز نماد ختوقا بیشترین ورود پول را داشت که ارزش آن 66 میلیارد تومان بود. پس از ختوقا، نمادهای وبملت، خنصیر و خزامیا بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی   به نمادهای میدکو، خودرو و خساپا اختصاص داشت. 

بهبود تقاضا و رشد شاخص‌های بورس تهران2

نمادهای پیشران بورس و فرابورس 

امروز نمادهای فارس، میدکو و وبملت نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل نمادهای وامید، جم و شبریز بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای وسپهر، هرمز و انتخاب بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای کگهر، زاگرس و ددانا بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز خنصیر بیشترین تراکنش را داشت و خزامیا و ثشاهد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز دی، خاور و گدنا بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 198 هزار و 67 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 184 هزار و 717 میلیارد تومان بود که 93 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 16 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 9 هزار و 686 میلیارد تومان رسید.

بهبود تقاضا و رشد شاخص‌های بورس تهران19

بیشترین ارزش معاملات 

در معاملات امروز نماد خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 296 میلیارد تومان بود. 

پس از خنصیر، خزامیا بیشترین ارزش معاملات را داشت و میدکو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد وبملت و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی (بانک دی) با تعداد 539 میلیون و 383 هزار و 587 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد شستا و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات دوشنبه، 148 نماد صف خرید داشتند و 51 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 29 درصدی نسبت به روز قبل به هزار و 294 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 70 درصدی به 243 میلیارد تومان رسید. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بهبود تقاضا و رشد شاخص‌های بورس تهران16