جدال بزرگان خرسی و کوچک‌های گاوی در بورس تهران

14:09 - 1402/08/20
امروز بزرگان بازار؛ فارس، فولاد و فملی نمادهای قرمزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در مقابل بسیاری از نمادهای کوچک و متوسط سبزپوش بودند.

 در معاملات روز شنبه بیستم آبان ماه 1402، شاخص کل بورس تهران در 75 دقیقه ابتدایی روند صعودی داشت و حدود 3 هزار واحد بالا رفت. اما در نیمه دوم معاملات روند نزولی پیدا کرد. در نهایت شاخص هزار و 636 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 54 هزار و 307 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز روند مشابهی داشت اما در نهایت بالاتر از روز چهارشنبه ایستاد و با افزایش 330 واحد در رقم 699 هزار و 93 واحدی قرار گرفت. 

شاخص کل فرابورس با رشد 17 واحدی به رقم 25 هزار و 22 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش 543 واحد به سطح 124 هزار و 366 واحد رسید. 

خروج سرمایه از بورس

روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 181 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.  

امروز نماد خساپا بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 18 میلیارد تومان بود. پس از خساپا، نمادهای شپنا، شبندر، وبصادر و فملی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای ومعادن، ثاخت و کی بی سی تعلق داشت.

جدال بزرگان خرسی و کوچک‌های گاوی در بورس تهران14

نمادهای پیشران بازار سهام

امروز بزرگان بازار؛ فارس، فولاد و فملی نمادهای قرمزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در مقابل شستا، وبانک و ذوب از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای خاور، کوثر و زاگرس بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای انتخاب، غصینو و بپاس بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد شستا بیشترین تراکنش را داشت و خگستر و ثشاهد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز کرمان، خاور و گدنا بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 8 هزار و 195 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 676 میلیارد تومان بود که 8 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 1.5 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 934 میلیارد تومان رسید. 

جدال بزرگان خرسی و کوچک‌های گاوی در بورس تهران14

بیشترین ارزش معاملات 

در معاملات امروز نماد ذوب بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 65 میلیارد تومان بود. 

پس از ذوب، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و حفارس رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد ثشاهد و شستا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 383 میلیون و 915 هزار و 725 سهم در صدر قرار گرفته است. حفارس در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به کرمان تعلق داشت. دو نماد فاذر و ذوب نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات شنبه، 68 نماد صف خرید داشتند و 39 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 27 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 142 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 23 درصدی به 315 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

جدال بزرگان خرسی و کوچک‌های گاوی در بورس تهران20