هشتمین روز سبز بورس / زاگرس در پیشانی بازار

14:02 - 1402/09/14
امروز شاخص کل بورس تهران برای هشتمین روز متوالی صعود کرد.

 در معاملات روز سه‌شنبه چهاردهم آذر ماه 1402، شاخص کل بورس تهران 11 هزار و 306 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 176 هزار و 536 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش 6 هزار و 172 واحد در رقم 747 هزار و 562 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با رشد 157 واحدی به رقم 26 هزار و 214 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش 775 واحد به سطح 134 هزار و 387 واحد رسید.

ورود سرمایه به بورس

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای پنجمین روز مثبت شد و 98 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد. 

امروز نماد زاگرس بیشترین ورود پول حقیقی را داشت که ارزش آن 122 میلیارد تومان بود. پس از زاگرس، نمادهای آسیاتک، حگهر، ثشاهد و شتران بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای وسالت، فولاد، وآیند، شستا و فملی تعلق داشت.

هشتمین روز سبز بورس / زاگرس در پیشانی بازار11

نمادهای پیشران بازار سهام

امروز فارس، خودرو و حکشتی نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در مقابل فولاد، فملی و تاصیکو از معدود نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای بپاس، زاگرس و فجهان بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای بمپنا، وگردش و انتخاب بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد خودرو بیشترین تراکنش را داشت و فولاد و خگستر در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز فصبا، فرود و خاور بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 18 هزار و 356 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 6 هزار و 425 میلیارد تومان بود که 35 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 5 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 8 هزار و 235 میلیارد تومان رسید. 

هشتمین روز سبز بورس / زاگرس در پیشانی بازار13

نمادهای پرمعامله بورس تهران

در معاملات امروز نماد زاگرس بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 252 میلیارد تومان بود. 

پس از زاگرس، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و خگستر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد فولاد و ثشاهد در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام خودرو با تعداد 716 میلیون و 572 هزار و 602 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد وخارزم و وبصادر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات سه‌شنبه، 66 نماد صف خرید داشتند و 32 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 51 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 313 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 11 درصدی به 265 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

هشتمین روز سبز بورس / زاگرس در پیشانی بازار20