پاییز سبز بورس/ شوک شورای رقابت به بازار خودرو

12:16 - 1402/10/02
بازدهی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در یک ماهه آذر ماه 1402 حدود مثبت 9 درصد ثبت شده است. با صرف‌نظر از نوسانات اردیبهشت ماه سال جاری بازدهی شاخص کل از ابتدای سال تا پایان پاییز رقمی نزدیک به مثبت 13 درصد است.

انتهای هفته گذشته خبرهای خودرویی زیادی برای این لیدر سنتی بازار سرمایه دست‌به‌دست شد. از صحبت‌های معاون حمل‌ونقل وزارت صمت در خصوص قیمت‌گذاری خودروهای داخلی که گفته شد قرار بر این است تا پایان سال قیمت‌گذاری خودروها به هیات‌مدیره خودروسازان واگذار شود و در مقابل واکنش شورای رقابت به این موضوع که عنوان کرده است تا تصویب و اعلام این شورا هیچ تغییری در نحوه مدیریت بازار خودرو اتفاق نخواهد افتاد.

همچنین انتشار حکم ابتدایی جریمه گروه خودروسازی بهمن بابت گران‌فروشی محصولات در سنوات قبل و توضیحات رئیس هیئت مدیره گروه بهمن در صدا و سیما از جمله خبرها و حاشیه‌های بازار خودرویی انتهای هفته گذشته بود.

محمدعلی شیرازی، مدیرعامل فرابورس نیز گفت: در ۸ ماه نخست امسال ۳۸ شرکت، ۹ هزار میلیارد تومان از مسیر فرابورس تأمین مالی کردند که سهم شرکت‌های دانش‌بنیان‌ تنها 5 درصد از این مقدار بوده است.

شرکت صنعتی پارس خزر و شرکت کاشی و سرامیک الوند با انتشار اطلاعیه‌ای در سامانه کدال از افزایش نرخ فروش محصولات خود خبر دادند.

نمادهای پردیس و ثمسکن نیز از افزایش سرمایه از محل مطالبات حاصل شده و آورده نقدی سهام‌داران خبر داده‌اند.