بر اساس آمارهای تورم نقطه به نقطه در دی ماه ۱۴۰۲؛

همه رکوردهای تورمی دی 1402 :مسکن در سقف 11 ساله، نان در کف 5 ساله

15:33 - 1402/11/10
تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از تورم نقطه به نقطه در دی ماه امسال نشان می‌دهد ۵ گروه کالایی و خدماتی رکورد بیشترین تورم سالانه و ۹ گروه کالایی رکورد کمترین تورم نقطه‌ای را به ثبت رسانده‌اند.

طبق تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از شاخص قیمت مصرف کننده در دی ماه سال جاری، ۵ گروه کالایی و خدماتی رکورد بیشترین سطح تورم نقطه‌ای و ۹ گروه کالایی رکورد کمترین سطح تورم نقطه‌ای را به ثبت رسانده‌اند.

بر اساس این آمار، تورم نقطه به نقطه در دی سال جاری ۳۸.۵ درصد بوده که کمترین نرخ خود را از اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ تا کنون تجربه کرده است.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد کالاهایی مانند «مسکن»، «آموزش» و «اجاره» رکورد ۱۱ ساله بیشترین نرخ تورم نقطه‌ای و کالاهایی مانند «نان و غلات» و «خرید وسایل نقلیه» رکورد کمترین نرخ تورم نقطه‌ای را در دی ماه تجربه کرده‌اند.

بازار مسکن همچنان در تلاطم

گزارش‌های آماری منتشر شده نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه دی ماه امسال در ۵ گروه کالایی و خدماتی رکورددار بیشترین سطح تورم بوده است. کالاهایی مانند «مسکن»، «اجاره» و «آموزش» از فروردین سال ۹۱ تا کنون بیشترین تورم نقطه به نقطه را تجربه کرده‌اند. تورم نقطه‌ای در این سه گروه به ترتیب ۴۱ درصد، ۴۰.۹ درصد و ۴۲.۲ درصد بوده است.

این آمار نشان می‌دهد همچنان تلاطم در بازار مسکن کشور ادامه دارد. طبق این آمار قیمت مسکن در دی ماه امسال نسبت به دی ماه سال گذشته بالاترین میزان افزایش را در ۱۱ سال اخیر تجربه کرده است.

تورم نقطه به نقطه در بخش «خدمات» نیز یکی دیگر از رکوردهای تورمی دی ماه بوده است. بر این اساس تورم نقطه‌ای در بخش «خدمات» به ۴۱.۲ درصد رسیده که از شهریور سال ۹۲ تا کنون بی سابقه بوده است.

بخش دیگری که بیشترین تورم نقطه‌ای را به خود دیده «ارتباطات» است. بخش «ارتباطات» به دلیل افزایش قیمت بسته‌های اینترنتی در کشور تورم نقطه به نقطه ۲۳.۲ درصدی را به ثبت رسانده است. آمارها نشان می‌دهد این نرخ، بالاترین سطح از دی سال ۹۹ تا زمستان امسال بوده است.

رکوردهای تورمی دی‌ماه به این ۵ گروه کالایی و خدماتی محدود نمی‌شود. در این ماه ۹ گروه کالایی نیز رکورددار کمترین میزان تورم نقطه به نقطه بوده‌اند که در ادامه بررسی خواهند شد.

همه رکوردهای تورمی دی 1402 :مسکن در سقف 11 ساله، نان در کف 5 ساله11

تورم نقطه به نقطه رکورددار پایین‌ترین سطح از اردیبهشت سال گذشته

طبق تازه‌ترین آمار تورم در دی ماه، تورم نقطه به نقطه در کل کشور به ۳۸.۵ درصد رسیده است. بررسی روند این نرخ در ماه‌های گذشته نشان می‌دهد تورم نقطه‌ای در این ماه به پایین‌ترین سطح از اردیبهشت سال ۱۴۰۱ تا کنون رسیده است.

رکورد تورم نقطه‌ای علاوه بر شاخص کل، در ۹ گروه کالایی و خدماتی نیز دیده می‌شود که شاخص‌ترین آن‌ها تورم در گروه کالایی «نان و غلات» است. بررسی‌ها حاکی از آن است که تورم این گروه کالایی در دی ماه امسال به ۱۳.۷ درصد رسیده که پایین‌ترین سطح از تیرماه سال ۹۷ تا زمستان امسال بوده است.

یکی دیگر از بخش‌هایی که رکورد تورم نقطه‌ای را تجربه کرده «خرید وسایل نقلیه» بوده است. تورم نقطه به نقطه دی ماه در این بخش به سطح ۱۶.۷ درصد رسیده که رکورددار پایین‌ترین نرخ از انتهای مهر ۱۴۰۰ تا کنون بوده است.

همه رکوردهای تورمی دی 1402 :مسکن در سقف 11 ساله، نان در کف 5 ساله7