افزایش عرضه در بورس / خبری از پول جدید نیست

14:42 - 1402/12/05
امروز عرضه در بازار سهام افزایش یافت و روند خروج سرمایه تداوم داشت.

در معاملات روز شنبه پنجم اسفند ماه 1402، شاخص کل بورس تهران 4 هزار و 847 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 65 هزار و 971 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با کاهش 3 هزار و 786 واحدی در رقم 723 هزار و 154 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با افت 145 واحدی به رقم 24 هزار و 639 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با ریزش هزار و 281 واحد به سطح 134 هزار و 354 واحد رسید. 

خروج پول حقیقی از بورس 

روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای چهاردهمین روز معاملاتی متوالی منفی شد و 266 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نماد خودرو بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 32 میلیارد تومان بود. پس از خودرو، نمادهای وبملت، خگستر، خساپا و حکشتی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای ذوب، آردینه، حشکوه، وصنعت و قیستو تعلق داشت.

افزایش عرضه در بورس / خبری از پول جدید نیست20

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌های بازار سهام

امروز خودرو، شستا و اخابر نمادهای قرمز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای ذوب، سدشت و وبصادر از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای بپاس، آریا و هرمز بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای مادیرا، تماوند و ودی بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد ذوب بیشترین تراکنش را داشت و خودرو و خزامیا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز آردینه، فنر و کرومیت بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 49 هزار و 267 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 42 هزار و 983 میلیارد تومان بود که 87 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 19 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 724 میلیارد تومان رسید. 

افزایش عرضه در بورس / خبری از پول جدید نیست8

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد آردینه بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 353 میلیارد تومان بود. 

پس از آردینه، ذوب بیشترین ارزش معاملات را داشت و کرومیت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد خودرو و خزامیا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام ذوب با تعداد 323 میلیون و 130 هزار و 959 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد وبملت و حفارس نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات شنبه، 44 نماد صف خرید داشتند و 60 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 65 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 118 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 7 درصدی به 257 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

افزایش عرضه در بورس / خبری از پول جدید نیست17