رکود مصرفی، ترمز رشد نرخ فولادی‌ها را کشید

فولاد از تورم 1402 جا ماند

14:17 - 1403/01/04
شمش فولاد ظرف بازه سالانه 1402 با رشد نرخ 11.5 درصدی مواجه شد؛ این رشد قیمتی در حالی برای این کالا در رینگ فیزیکی بورس کالا به ثبت رسید که تورم در بازه سالانه رشدی بیش از 40 درصدی داشته است و بنابراین فولاد از تورم جا مانده است. عدم رشد بهای شمش فولاد متناسب با تورم نتیجه رکود در بخش محصولات نهایی این زنجیره در بازار داخل و دشوار شدن شرایط صادراتی بوده و بنابراین داده‌ای منفی برای اقتصاد کشور است.

145 هزار تن شمش فولاد 3SPو 5SP با میانگین قیمت 18 هزار و 670 تومان از رینگ صنعتی بورس کالای ایران ظرف هفته ابتدایی فروردین ماه امسال معامله شده بود؛ این در حالی بود که در آخرین رینگ شمش فولاد ظرف سال 1402 برابر 21 اسفند ماه برابر 120 هزار تن شمش فولاد با میانگی نرخ 20 هزار و 800 تومان به ازای هر کیلوگرم محصول به فروش رفت. به این ترتیب باید گفت که نرخ فروش شمش فولاد ظرف سال 1402 رشدی 11.5 درصدی داشت. البته ظرف برخی برهه‌های زمانی ظرف سال جاری شمش فولاد با نرخ‌های بالاتر و حتی در کف کانال قیمتی 22 هزار تومان نیز ظرف سال جاری معامله شد، اما نتوانست در سطوح بالای قیمتی تثبیت شود.

نوسان ارزی بازی‌ساز اصلی معاملات فولاد

بررسی رینگ معاملاتی شمش فولاد ظرف سال 1402 بیانگر رونق نسبی معاملات این بازار بود؛ البته این رونق ظرف برهه‌های زمانی مختلف متفاوت بود؛ به شکل معمول در پی ایجاد جریان افزایشی در نوسان نرخ ارز در بازار آزاد، رینگ شمش و محصولات فولادی با افزایش استقبال از سوی خریداران مواجه می‌شود و در برهه‌های زمانی ثبات در نرخ ارز و فروکش انتظارات تورمی این بازار با کاهش حجم معاملات و حتی رکود مواجه می‌شد. به این ترتیب باید گفت، نوسان نرخ ارز و انتظارات تورمی 2 بازی‌ساز اصلی رینگ فولاد در این سال بود.

از ابتدای سال تا پایان سال 1402 برابر 11.5 درصد بر نرخ شمش فولاد اضافه شد و بنابراین فولاد در این سال گران شد؛ اما این میزان رشد نرخ به مراتب کمتر از تورم سالانه بود. رکود در بخش مصرف و دشوار شدن شرایط صادرات در این سال باعث شد تا فولاد از جریان تورمی جا بماند. اگرچه عدم رشد قیمت‌ها داده مثبتی به نظر می‌رسد، اما از آنجاییکه این داده نتیجه رکود بود، نمی‌توان آن را مثبت تلقی کرد و درواقع این عدم رشد قیمت متناسب با تورم زنگ خطر جدی رکود و تعطیلی را به صدا درآورده است.

رشد 17.5 درصدی فروش فولاد

بررسی داده‌های معاملاتی رینگ فیزیکی بورس کالای ایران در سال 1402 حکایت از آن دارد که در این بازه زمانی یک ساله بالغ بر 20 میلیون و 646 هزار تن انواع شمش و محصولات فولادی از رینگ فیزیکی بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفته است. این رقم شامل انواع شمش فولاد اعم از آلیاژی و غیرآلیاژی به شکل بلوم و تختال و همچنین انواع محصولات فولادی شامل مقاطع تخت و طویل فولادی می‌شود. حجم فروش این گروه‌های کالایی از بستر بورس کالا نسبت به سال 1401 رشد 17.5 درصدی داشته است. افزایش تولید و افزایش قوانین الزام‌آور برای عرضه تمامی محصولات تولیدی در رینگ فیزیکی عوامل اصلی رشد حجم معاملات بخش فولاد ر رینگ فیزیکی ظرف سال 1402 بود.

همچنین ظرف سال 1402، ارزش کل معاملات بخش فولاد از 4959 هزار میلیارد ریال عبور کرد که این رقم نسبت به ارزش معاملات در سال 1401 جهشی 56 درصدی داشت. در شرایطی که حجم فروش در سال 1402 افزایشی 17.5 درصدی داشت، ارزش معاملات رشدی 56 درصدی داشت. بنابراین رینگ فولاد و محصولات فولادی ظرف سال 1402 نسبت به سال 1401 با رشد نرخ فروش هر محصول نیز همراه بود. البته در شرایط تورمی کشور، این رشد قیمتی کاملا قابل پیش‌بینی و مطابق انتظار فعالان این بازار بود.