بازدهی بورس در اردیبهشت ماه 1403

12:16 - 1403/03/01
در اردیبهشت ماه بازدهی ماهانه بورس منفی شد و روند خروج سرمایه حقیقی از بازار سهام تداوم داشت و شاهد خروج هزار و 664 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بودیم.

شاخص کل بورس در پایان معاملات روزیکشنبه 30 اردیبهشت به سطح دو میلیون و 106 هزار واحد رسید تا اردیبهشت را در کانال 2.1 میلیون واحدی به پایان ببرد. 

بدین ترتیب پس از صعود بورس به محدوده 2.3 میلیونی در روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه، در پایان ماه شاخص دو کانال پایین‌تر قرار گرفت. 

بازدهی ماهانه بازار سهام

با ایستادن شاخص بورس در سطح 2 میلیون و 106 هزار واحد  بازدهی بورس در اردیبهشت ماه به منفی 4.6 درصد رسید. شاخص 14 روز نزولی را پشت سر گذاشت و در 7 روز رشد کرد. شاخص کل در مجموع 101 هزار و 729 واحد تنزل کرد.

شاخص کل هم‌وزن نیز در آخرین روز کاری اردیبهشت نسبت به آخرین روز معاملاتی فروردین ماه 29 هزار و 28 واحد پایین‌تر ایستاد. بنابراین شاخص هم‌وزن افت 4 درصدی را در اردیبهشت پشت سر گذاشت.

بازدهی بورس در اردیبهشت ماه 14038

روزهای پرحادثه 

بورس تهران با شروع سال 1403 با حوادث پیچیده‌ای دست و پنجه نرم کرد. حمله هوایی اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق در ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ و به تبع آن پاسخ ایران به اسرائیل در عملیات وعده صادق که در نیمه‌شب ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ رخ داد از جمله مواردی بود که برای بازار سرمایه از منظر سیاسی و منطقه‌ای حائز اهمیت بود. 

در روز 30 اردیبهشت ماه نیز بالگرد حامل رییس جمهور و همراهان دچار حادثه شد و به شهادت ایشان منجر شد. سازمان بورس برای کنترل و مدیریت ریسک این حادثه تصمیم به تعطیلی معاملات در روز دوشنبه گرفت. 

خروج پول حقیقی

در 21 روز معاملاتی اردیبهشت ماه در 14 روز شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم و مجموع تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی این ماه هزار و 664 میلیارد تومان بود. به عبارت دیگر به طور میانگین روزانه 79 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده است. 

کاهش میانگین ماهانه ارزش معاملات خرد

در ماه اخیر مجموع ارزش معاملات خرد بورس 87 هزار و 619 میلیارد تومان بود. همچنین میانگین روزانه ارزش معاملات خرد 4 هزار و 172 میلیارد تومان است که نسبت به فروردین کاهش 5 درصدی داشته است.