استقبال از سهم‌های خودرویی در روز ریزش بورس

16:39 - 1403/03/16
در روزی که اغلب نمادهای بازار سهام قرمزپوش بودند و شاخص‌های بازار ریزش کردند، نمادهای خودرو و خساپا با تقاضای حقیقی روبه‌رو شدند.

در معاملات روز چهارشنبه 16 خرداد ماه 1403، شاخص کل بورس تهران 6 هزار و 160 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 81 هزار و 526 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش 2 هزار و 499 واحدی در رقم 679 هزار و 128 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با افت 110 واحدی به رقم 22 هزار و 451 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش 996 واحد به سطح 119 هزار و 557 واحد رسید. 

خروج پول حقیقی از بورس تهران

روز چهارشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 221 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. 

امروز نماد فولاد بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 17 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، نمادهای شپنا، بوعلی، فملی و شستا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای فزر، شرانل، خودرو، وتجارت و خساپا تعلق داشت.

استقبال از سهم‌های خودرویی در روز ریزش بورس18

نمادهای اثرگذار بر شاخص کل بورس و فرابورس

امروز نمادهای وامید، فولاد و شبندر نمادهای قرمز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای خودرو، وبملت و خساپا از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای آریا، شگویا و بپاس بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای خاور، تجلی و فزر نمادهایی هستند که اثر افزایشی بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد ذوب بیشترین تراکنش را داشت و خودرو و شپنا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز شفام، خاور و کرمان بیشترین تراکنش را داشتند. 

ارزش معاملات سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 5 هزار و 830 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 246 میلیارد تومان بود که 4 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 13 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 2 هزار و 255 میلیارد تومان رسید. 

استقبال از سهم‌های خودرویی در روز ریزش بورس3

پرمعامله‌ترین سهم‌ها

در معاملات امروز نماد خودرو بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 75 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو، ذوب بیشترین ارزش معاملات را داشت و خگستر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد خساپا و ثفارس در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام ذوب با تعداد 977 میلیون و 20 هزار و 868 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد وتجارت و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات چهارشنبه، 50 نماد صف خرید داشتند و 362 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 177 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 39 درصدی به 577 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

استقبال از سهم‌های خودرویی در روز ریزش بورس20