قیمت سکه و دلار از امروز دوباره ریزش میکند؟

بازار ارز و سکه | پیش بینی امروز قیمت دلار و سکه

15:02 - 1400/01/21
بازار ارز و سکه درحالی هفته گذشته را با افت قابل ملاحظه‌ای از دست داد که از دید مطلعان، سناریوهای محدودی از امروز پیش روی بازار است.
بازار ارز و سکه | پیش بینی امروز قیمت دلار و سکه

به گزارش «دنیای بورس»، دنیای اقتصاد نوشت: سقوط سکه به کانال ۱۰ میلیونی موجب شد که کمترین قیمت این فلز گرانبها از اواخر تابستان رقم بخورد. روز پنج‌شنبه، فلز گرانبهای داخلی ۱۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید. دو عامل فشار به شکل همزمان، سکه امامی را به کانال ۱۰ میلیون تومانی بردند: اولی ریزش بهای اونس طلا در بازارهای جهانی که زمینه‌ساز کاهش انتظارات افزایشی سکه‌بازان برای اونس طلای جهانی شد و دومی، کاهش کانالی دلار که فروشندگان بازار سکه را فعال‌تر کرد.

روز پنج‌شنبه دلار ۳۰۰ تومان افت کرد و به بهای ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. برخی از تحلیلگران فنی معتقد بودند که دلار با از دست دادن مرز ۲۵ هزار تومانی، ظرفیت افت تا کانال ۲۳ هزار تومانی را دارد. این مساله می‌تواند در انتظارات کاهشی سکه‌بازان اثر گذاشته باشد. با این حال، دلار برای چنین نزولی نیاز دارد که نرخ حواله درهم را زیر ۶ هزار و ۵۰۰ تومان رویت کند.

اگر قیمت دلار در روز شنبه به بالای ۲۵ هزار تومان بازنگردد، سکه کار دشواری دارد که در برابر افت به زیر ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مقاومت کند. بخشی از این موضوع به این دلیل است که اونس طلا در روز تعطیل بازار داخلی، مرز هزار و ۸۰۰ دلاری را از دست داد. سکه‌بازان در همان معاملات پشت خطی به این اتفاق واکنش نشان دادند و فروش‌های سکه خود را بالا بردند؛ خصوصا که طلا مدت‌هاست چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای از خود بروز نداده است.

طلا در بازارهای جهانی در سه هفته گذشته و پس از انتشار اخبار آزمایش‌های موفقیت واکسن‌های کرونا روزگار خوشی سپری نمی‌کند. در ادامه روند نزولی طلا، روز گذشته این فلز ارزشمند حتی نتواست سنگر ۱۸۰۰ دلاری را نیز حفظ کند تا درنهایت به کانال ۱۷۰۰ دلاری نزول کند.

با افزایش امیدواری‌ها به واکسن کرونا و بهبود چشم‌انداز اقتصادی میل به ریسک‌پذیری در میان سرمایه‌گذاران افزایش پیدا کرده و این موضوع سبب شده است طلا در سه هفته اخیر بیش از ۹ درصد سقوط کند. شاهد دیگر مدعای افزایش میل به ریسک سرمایه‌گذاران، افزایش ارزش شاخص‌های سهام و حتی بیت‌کوین در مجموع سه هفته گذشته است.

اولین هفته آذرماه، زمانی برای رقابت ریزشی بازارها بود. در این مسابقه، نیم‌سکه بیشتر از سایر بازارها افت کرد و بیش از ۸ درصد از ارزش خود را از دست داد. رتبه بعدی به سکه امامی رسید که کمی بیشتر از ۷ درصد کاهش قیمت را به نام خود ثبت کرد.

ربع سکه و دلار هر دو نزدیک به ۵ درصد کاهش قیمت را تجربه کردند. این برای دومین هفته متوالی بود که بازارها چنین روند ریزشی را تجربه می‌کردند. در آخرین هفته آبان‌ماه هم دلار و انواع سکه سقوط قیمتی کم سابقه‌ای را تجربه کردند.

روند نزولی بازارها در همان روز آخر هفته هم خود را نشان داد، جایی که سکه امامی به کانال ۱۰ میلیون تومانی ریخت و دلار به زیر ۲۵ هزار تومان نقل مکان کرد. روز پنج‌شنبه، سکه امامی ۱۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید. آخرین بار در اوایل شهریورماه، سکه چنین سطح قیمتی را تجربه کرده بود.

دلار هم در ششمین روز آذرماه، ۳۰۰ تومان افت قیمت را به ثبت رساند و روی عدد ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومانی معامله شد. گزارش‌ها حاکی از آن بود که در معاملات پشت خطی روز پنج‌شنبه و جمعه حتی دلار به سوی نرخ‌های پایین‌تری هم حرکت کرده است که می‌تواند روند قیمت این ارز در روز جاری را تحت‌تاثیر قرار دهد.

بازارساز روش کاهش پله‌ای قیمت‌ها را در پیش گرفته است و طبق این الگو، روز پنج‌شنبه، نرخ فروش صرافی‌های بانکی ۲۲۰ تومان پایین آمد و به بهای ۲۴ هزار و ۷۵۰ تومان رسید. در واقع بازارساز حاضر نشد برای شتاب بخشیدن به افت قیمت‌‌ها، از الگوی پله‌ای دست بکشد. به‌نظر می‌رسد تجربه‌های قبلی به بازارساز نشان داده که هر زمان به‌دنبال سقوط یک باره قیمت‌ها رفته است، با بازگشت سریع قیمت‌ها مواجه شده است.

در نتیجه این بار قصد دارد به‌صورت آرام آرام و پله پله، قیمت دلار را بدون اینکه هیجان خاصی در بازار ایجاد کند، به سوی نرخ‌های پایین تر هدایت کند. باید دید بازارساز چه محدوده‌ای را به‌عنوان دامنه ثبات موقت دلار در نظر خواهد گرفت. دامنه‌ای که بازار از نگاه او بتواند مدت‌ها در آن بدون هیجان خاصی نوسان کند.

سال ۹۷ زمانی که قیمت دلار ریزشی شد، بازار طی یک مسیر کاهشی به کانال ۱۱ هزار تومانی رسید و حدود ۴ ماه در آن نوسان کرد. این بار دیدگاه‌های متفاوتی در مورد دامنه مورد نظر بازارساز وجود دارد.

با این حال، برخی فعالان اعتقاد دارند تا زمانی که مذاکره خاصی بین ایران و امریکا صورت نگیرد و تنش‌ها کاهش پیدا نکنند، برای بانک مرکزی دشوار است که قیمت‌ها را با افت معنادارتری مواجه کنند. از نگاه آن‌‌ها، خبرهای سیاسی بد می‌توانند تا حدی ثبات بازار را دچار خدشه کنند.

سرعت کاهش سکه کند شد

سکه امامی دو هفته قبل نزدیک به ۱۰ درصد کاهش قیمت را تجربه کرد. افت قیمت فلز گرانبهای داخلی در هفته جاری نیز ادامه یافت و حدود ۴/ ۷ درصد از ارزش خود را از دست داد. سکه که در انتهای هفته گذشته در محدوده ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قرار داشت، در هفته جاری تا محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پایین رفت. صحبت‌های معامله‌گران نشان می‌داد که در فضای مجازی و معاملات آنلاین، برخی افراد حاضر شده بودند که سکه خود را با قیمت ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم به فروش برسانند.

ریزش حدودا ۲ میلیونی سکه در دو هفته اخیر موجب شده است که انتظارات کاهشی تا حد زیادی در این بازار تقویت شود. در این میان، عده زیادی انتظار دارند، بازار در هفته جاری هم به روند نزولی خود ادامه دهد و حتی به زیر مرز حمایتی مهم ۱۰ میلیون تومانی برود.

آخرین بار در تیرماه فلز گرانبهای داخلی در کانال ۹ میلیون تومانی مورد معامله قرار گرفته است. پس از آن بارها بازار در برابر ریزش به زیر ۱۰ میلیون تومان مقاومت کرد. همین مساله باعث می‌شود که برخی از معامله‌گران عنوان کنند که افت بیشتر سکه دشوار است و ممکن است در هفته جاری این فلز گرانبها در برابر نزول بیشتر مقاومت کند. آنها حتی کاهش سرعت نزول سکه را نشانه‌ای از آن دانستند که معامله‌گران کاهشی در حال خروج از بازار هستند.

با این حال، باید به این نکته دقت کرد که افت سکه در دو هفته اخیر با قدرت زیادی از سوی عوامل بنیادی حمایت شده است و در صورتی که در هفته جاری هم این حمایت‌ها ادامه پیدا کند، بعید نیست که فلز گرانبهای داخلی رکورد کاهشی دیگری را نیز به ثبت برساند. نیم‌سکه هم در دو هفته اخیر افت شدید قیمت را تجربه کرده است. نیم سکه روز پنج‌شنبه ۱۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. این قیمت بیش از ۸ درصد کمتر از پنج‌شنبه دو هفته پیش بود.

سه عامل اصلی افت سکه

سه عامل مهم در دو هفته اخیر زمینه‌ساز کاهش بهای سکه امامی شده‌اند. اولین عامل، نزول بهای دلار در بازار داخلی بود. دلار پنج‌شنبه سه هفته قبل در کانال ۲۷ هزار تومانی قرار داشت، ولی در هفته‌های اخیر سیر نزولی به خود گرفت و در نهایت حمایت مهم ۲۵ هزار تومانی را از دست داد و روی عدد ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان قرار گرفت. به این ترتیب، می‌توان گفت، نزول ۲۳۰۰ تومانی دلار یکی ازعواملی بود که قیمت سکه را تحت فشار قرار داد.

در کنار این، در همین بازه زمانی، بهای اونس طلا در بازارهای جهانی هم با افت قابل توجهی مواجه شد. اونس در هفته‌های اخیر نزدیک به ۱۰۰ دلار از ارزش خود را از دست داده است و روز پنج‌شنبه در فاصله کمی از مرز هزار و ۸۰۰ دلاری نوسان می‌کرد. فشار بیرونی اونس طلا موجب می‌شد که معامله‌گران سکه ریسک کمتری برای خرید بکنند. با موفقیت آمیز بودن واکسن‌های کرونا، میزان انتظارات افزایشی سکه بازان برای اونس طلا تا حدی پایین آمده است و همین موضوع موجب شد که خریدهای این فلز گرانبها هم توسط آنها کاهش پیدا کند.

در کنار این باید در نظر داشت که بخشی از افزایش سکه در ماه‌های قبل از سوی عوامل بنیادی حمایت نمی‌شد؛ در واقع سکه حباب قیمتی مثبت داشت و ارزش بازاری سکه بالاتر از ارزش ذاتی آن قرار داشت.

عامل سومی که موجب شد سکه افت بیشتری را تجربه کند، تخلیه تدریجی همین حباب بود.  سکه در صورتی که بخواهد افت بیشتری را تجربه نکند، باید در انتظار رشد بهای دلار در روز شنبه باشد. با این حال، دلار در معاملات پشت خطی، خریدار زیادی نداشت و این به معنای آن است که ممکن است روز شنبه افت بیشتری را هم تجربه کند.

در این میان، برخی از سکه بازان به حمایت محکم ۱۰ میلیون تومانی دل خوش کرده‌اند و عده دیگری، همچنان به‌دنبال یک اتفاق سیاسی هستند که فضای انتظاری را به پیش از انتخابات آمریکا بازگرداند.

بازار ارز و سکه | پیش بینی امروز قیمت دلار و سکه12
تغییرات قیمت سکه و دلار در یک هفته سپری شده

بازار طلای جهانی | سقوط طلا به کانال ۱۷۰۰ دلاری

دنیای اقتصاد در مطلب دیگری نوشت روز گذشته درحالی‌که تا میانه روز طلا توانسته بود قیمت خود را در بالای مرز ۱۸۰۰ دلاری حفظ کند، ناگهان قیمت فلز زرد با افت ۶/ ۱ درصدی به حوالی قیمت ۱۷۸۰ دلاری نزول کرد.

فقدان عوامل حمایتی طلا و استحکام چشم‌انداز مثبت برای واکسن و همچنین تمایل بیشتر سرمایه‌گذاران به ریسک‌پذیری سبب شده است تا طلا در سه هفته گذشته بیش از ۹ درصد از ارزش خود را از دست بدهد. در حالی که بیت‌کوین در روزهای گذشته در حال فتح قله‌های قیمتی سه ساله خود بود و با سرعت بالایی در حال نزدیک شدن به بالاترین قیمت خود بود، در سه روز گذشته با اصلاح قیمتی شدیدی مواجه شده است.

بیت‌کوین در هفته‌ای که گذشت توانست با رالی پر شتاب خود وارد کانال ۱۹ هزار دلاری شود و تا قیمت ۱۹ هزار و ۳۵۰ دلاری نیز پیشروی کند. اما پس از آن بیت‌کوین در حدود ۱۳ درصد از ارزش خود را از دست داد تا مجددا به کانال ۱۶ هزار دلاری بازگردد.

اما با این وجود بسیاری از تحلیل‌گران این سقوط شدید قیمتی را مایه نگرانی نمی‌دانند؛ در درجه اول بیت‌کوین از زمان تولدش یعنی سال ۲۰۰۹ دارایی بسیار پرنوسانی به شمار می‌رود و از سوی دیگر بسیاری این اصلاح قیمتی را طبیعی می‌دانند و آن را زمینه‌ساز رالی جدید بیت‌کوین قلمداد می‌کنند. با وجود افت شدید بیت‌کوین در سه روز اخیر، پرطرفدارترین رمز ارز جهان، با فاصله زیادی نسبت به بازارهای سهام و کالایی بیشترین بازدهی را از ابتدای سال ۲۰۲۰ داشته است.

سقوط طبیعی بیت‌کوین

اما این سقوط شدید ارزش پرطرفدارترین رمزارز جهان، باعث نگرانی زیادی نشده است؛ بیت‌کوین از زمان آغاز به کار خود در سال ۲۰۰۹ ذاتا دارایی با نوسانات قیمتی بالا و بی ثبات به شمار می‌رود. تحلیلگران روز گذشته اعلام کردند که نگرانی زیادی بابت بازگشت پرسرعت ارزش بیت‌کوین از کانال ۱۹ هزار دلاری ندارند و این اتفاق را یک اصلاح طبیعی قیمتی قلمداد می‌کنند.

زمانی که یک دارایی در بازارها از قله قبلی خود بیش از ۱۰ درصد سقوط را تجربه می‌کند معمولا این کنش به معنای اصلاح قیمتی در نظر گرفته می‌شود. از نظر تحلیلگران نمودارهای تکنیکال مدت‌ها است خبر از اصلاح قیمتی بیت‌کوین می‌دادند و در حقیقت این ریزش قابل‌پیش‌بینی بود. بسیاری از سرمایه‌گذاران پس از دریافت سودهای قابل‌توجه از بیت‌کوین با فروش این رمز ارز دست به حفظ بخشی از این سود زده‌اند.

بیت‌کوین برنده سال ۲۰۲۰

با مروری بر بازدهی بازارهای مختلف از جمله بازارهای کالایی، سهام و رمز ارزها به وضوح بیت‌کوین را می‌توان برنده بازارها در سال ۲۰۲۰ معرفی کرد. از ابتدای سال‌جاری میلادی تا کنون مهم‌ترین رمز ارز جهان بیش از ۱۴۰ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده است در حالی که بازدهی شاخص‌های وال‌استریت به هیچ وجه قابل‌مقایسه با این رمز ارز نبوده است.

به‌عنوان نمونه شاخص داوجونز از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۵ درصد و شاخص S&P ۵۰۰ توانسته تا ۱۲ درصد افزایش در ارزش ساخص را به ثبت برساند. بهترین وضعیت در میان شاخص‌های آمریکایی، متعلق به شاخص نزدک بوده است که تا اینجای سال‌جاری ۳۵ درصد بازدهی داشته است که باز هم قابل‌مقایسه با بیت‌کوین نیست.

طلا نیز که در بخش عمده سال‌جاری به‌عنوان برنده بازارها شناخته می‌شد، در هفته‌های اخیر با انتشار خبر مربوط به واکسن بسیاری از سودهای خود را باز پس گرفت تا در نهایت بازدهی این دارایی نیز به ۱۸ درصد برسد.  با این وجود هنوز گروهی از تحلیلگران بر این باورند که احتمال ادامه روند صعوی ارزش بیت‌کوین بسیار بالا است و اصلاح قیمتی اخیر با حجم بالایی که به ثبت رساند، در حقیقت مسیر را برای رالی بعدی قیمت بیت‌کوین مهیا کرده است.

اتمسفر صعودی بیت‌کوین

فضای کلی اقتصاد جهانی و بازارها اتمسفری کاملا صعودی را برای ارزش بیت‌کوین رقم زده است. از سویی بسیاری از بانک‌های مرکزی در سطح جهان در حال تحقیق و توسعه روی کار با ارزهای دیجیتالی هستند و از سوی دیگر برخی از مهم‌ترین زیرساخت‌های پرداخت پول در حال به رسمیت شناختن رمزارزها به ویژه بیت‌کوین در سامانه‌های خود هستند.

این اتفاقات در حقیقت سیگنال‌های پیش‌نگری است که از نفوذ بالای رمزارزها در جهان پس از کرونا حکایت دارد. با نفوذ بیشتر بیت‌کوین در بازارهای مختلف و تبادلات مالی، تقاضای بیت‌کوین با سرعت بسیار زیادی افزایش خواهد یافت و از همین رو می‌توان سقف‌های قیمتی بسیار بالاتری را برای این رمز ارز متصور بود. با این وجود هنوز هم رمز ارزها با انتقاداتی مواجه است. انتقاداتی مانند استفاده از رمز ارزها در اعمال مجرمانه و پول شویی و همچنین بی‌ثبات بودن ارزش آن و ریسک بالا.

سومین هفته نزولی طلا

در حالی طلا روز گذشته تا میانه روز نوسان بالایی نداشت، اما در ادامه با سقوطی نزدیک به ۶/ ۱ درصد بالاخره به زیر مرز ۱۸۰۰ دلاری نزول کرد تا وارد کانال ۱۷۰۰ دلاری شود.از سه هفته پیش و با انتشار اخبار امیدوارکننده درباره واکسن کرونا، طلا روزگار خوشی را سپری نمی‌کند و این فلز ارزشمند در سه هفته اخیر بیش از ۹ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

در حقیقت عوامل متضاد در بازار طلا مجددا به مصاف هم رفته‌اند؛ از سویی اکنون اخبار امیدوارکننده درباره واکسن فضای کلی بازارها را تشکیل داده و فشار زیادی بر قیمت طلا وارد آورده است و از سوی دیگر ابهاماتی که درباره میزان تاثیرگذاری واکسن‌ها و نحوه تولید و توزیع آنها به وجود می‌آید تا حدودی از قیمت اونس طلا حمایت می‌کنند و مانع از ریزش شدید قیمت طلا می‌شود.

انتظارات مستحکم واکسن

کایل رودا، تحلیلگر بازارها در IG کمپانی بریتانیایی و فعال در حوزه بازارهای مالی درباره مصاف این نیروهای متضاد گفت: به نظر نمی‌رسد ابهامات اخیر درباره واکسن‌ها بتواند انتظارات درباره دسترسی سریع‌تر از انتظار به واکسن را تغییر دهد. در حقیقت با توجه به اخبار مربوط به واکسن سرمایه‌گذاران طلا در حال باز کردن حساب روی ریکاوری قدرتمند اقتصادی در سال ۲۰۲۱ هستند و به همین دلیل بسیاری از سرمایه‌گذاران در حال نقد کردن دارایی‌های طلای خود هستند.

طلا در مقطع کنونی در بازه قیمتی ۱۸۵۰ تا ۱۷۵۰ دلار گیر افتاده است، اما هنوز تحلیلگران روند بلندمدت صعودی برای این فلز ارزشمند را محتمل می‌دانند. مهم‌ترین عامل صعودی طلا در بلندمدت افزایش تعداد بیماران کرونایی در مقطع کنونی و احتمال بالای وضع سیاست‌های انبساطی جدید توسط بانک‌های مرکزی مختلف است.

درصورتی که چنین سناریویی محقق شود، طلا که از گذشته در شرایط تورمی و کاهش ارزش پول نقش مقصدی امن را برای سرمایه‌ها ایفا می‌کرده است مجددا با افزایش تقاضا مواجه خواهد شد. جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازارها در OANDA درباره وضعیت بلندمدت طلا گفت با توجه به اینکه به احتمال زیاد فدرال رزرو همچنان میزان نرخ بهره هدف خود را در سال پیش‌رو در محدوده صفر درصد باقی نگه خواهد داشت و متعاقبا ارزش دلار نیز کمتر خواهد شد، طلا فرصت رسیدن به قله‌های جدید قیمتی در سال ۲۰۲۱ را دارد. نرخ بهره پایین با کم کردن هزینه فرصت نگهداری طلا، باعث افزایش تقاضا و قیمت آن می‌شود.

بازار ارز و سکه | پیش بینی امروز قیمت دلار و سکه12
تغییرات قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی که در پایان معاملات هفته کانال 1800 دلار را از دست داد