قبوض گاز رایگان شد + جزییات

15:16 - 1400/01/21
جزئیات رایگان شدن قبوض گاز اعلام شد.

به گزارش «دنیای بورس»، ایسنا نوشت: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران جزئیات رایگان شدن قبوض گاز را اعلام کرد و گفت: مصارف دهک اول تا سوم اگر زیر ۲۰۰ مترمکعب باشد، گازبهای آنها به‌طور کامل بخشوده می‌شود. همچنین مقرر شده که دهک چهارم نیز اگر میزان مصرف را کم کنند شامل تخفیف خواهند شد.

حسن منتظرتربتی در نشستی خبری با اشاره به افزایش مصرف گاز در کشور اظهار کرد: از ابتدای سال ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز بیشتری تولید کرده‌ایم تا آنجا که سال گذشته ۱۹۳ میلیارد مترمکعب گاز تولید شد اما این عدد امسال به ۲۰۳ میلیارد مترمکعب افزایش یافت. وی ادامه داد: این عدد از نظر ارزش و مقدار انرژی قابل ملاحظه است، از این میزان ۷میلیارد مترمکعب به بخش خانگی اختصاص دادیم، ۳ میلیارد مترمکعب به نیروگاه‌ها افزایش گاز صورت گرفت و در واقع ۱۰ میلیارد مترمکعب را به دو بخش خانگی و نیروگاهی اختصاص داده‌ایم.

وی با اشاره به دغدغه رهبری مبنی بر رایگان شدن آب و برق و گاز برای دهک‌های پایین جامعه گفت: بعد از طرح این موضوع در سران قوا که در هیات دولت به تصویب رسید بنا بر آنچه مقرر شده مصرف‌کنندگان گاز کشور در پنج اقلیم تقسیم شدند که ۹۸ درصد مصرف‌کنندگان در اقلیم‌های یک و دو و سه زندگی می‌کنند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه طبق بخشنامه صادره جامعه به ۱۰ دهک تقسیم شد که میزان مصرف سه دهک یعنی ۳۰ درصد جامعه ۱۰ درصد را شامل می‌شود، تصریح کرد: سه دهک بعدی ۲۵ درصد مصرف گاز دارند و سه دهک آخر ۵۰ درصد گاز خانگی را مصرف می‌کنند.

به گفته منتظرتربتی مصارف دهک اول تا سوم اگر زیر ۲۰۰ مترمکعب باشد گازبهای آنها به‌طور کامل بخشوده می‌شود؛ همچنین مقرر شده دهک چهارم نیز اگر میزان مصرف را کم کنند شامل تخفیف خواهند شد به این ترتیب از ۲۷ میلیون واحد مصرف‌کننده ۳۳ تا ۴۰ درصد شامل بخشودگی می‌شوند که هم کمک به اقتصاد خانوار و هم کمک به تولیدکنندگان گاز خواهد بود. وی با بیان اینکه اجرای طرح یاد شده از ابتدای دی‌ماه خواهد بود، گفت: بنا بر این مصوبه قبوض بخشی از خانوارها رایگان خواهد شد.

بخش دیگری نیز که مصرف بالایی دارند باید تشویق به قرارگیری در این محدوده شوند. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه چنانچه مصرف‌کنندگان نسبت به میانگین سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷، معادل ۱۰ درصد از مصرف خود را کاهش دهند گازبهای آنها با ۱۵ درصد کاهش محاسبه می‌شود، اظهار کرد: برای جلوگیری از مصرف دهک‌های بالا اگر مصرف‌کنندگان پرمصرف ۱۵ درصد افزایش نسبت به سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ داشته باشند قیمت گاز برای این دسته از مشترکان ۱۵ درصد افزایش می‌یابد.

واردات گاز نخواهیم داشت

منتظرتربتی درباره هزینه بخشودگی گازبها برای مجموعه شرکت گاز گفت: پیش‌بینی می‌شود نزدیک ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان مشمول بخشودگی شوند که از بخش‌های دیگر پوشش داده خواهد شد و هزینه‌ای به مردم تحمیل نمی‌شود. وی با اشاره به احتمال واردات گاز گفت: همچنان برنامه‌ای برای واردات نخواهیم داشت و نیاز کل کشور از منابع داخلی تامین خواهد شد.

پرمصرف‌ها چگونه جریمه می‌شوند؟

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به سوال «ایسنا» مبنی بر اینکه جریمه مشترکان پرمصرف از چه زمانی خواهد بود، گفت: اعمال جرایم مشترکان پرمصرف از ۱۶ آبان خواهد بود و قبوض مجانی از ابتدای آذرماه محاسبه می‌شود. منتظرتربتی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش گازرسانی منجر به افزایش ۳۰ میلیون متر مکعبی مصرف گاز می‌شود گفت: ۱۵ تا ۲۰ میلیون متر مکعب از مصرف گاز مربوط به خانوارهای جدیدی است که به شبکه گاز متصل شده‌اند اما افزایش ۳۰ میلیون متر مکعبی ناشی از افزایش مصرف خانگی به دلیل کرونا و افزایش استفاده از آب گرم و باز شدن پنجره‌ها و افزایش درجه حرارت وسایل گرمایشی است.