پتانسیل‌های سودآوری «آپ» در آینده

12:12 - 1400/01/25
شرکت آسان پرداخت با تعدیل مثبت 14 درصدی سودآوری، امروز با اقبال سهامداران مواجه شد. افزایش درآمدهای فروش پین و همچنین کارمزد تراکنش‌هاش شاپرک دلایل اصلی این تعدیل است. یکی از مدیران مالی آسان پرداخت در گفت‌وگویی با «دنیای بورس» از احتمال بهبود سودآوری ناشی از درگاه ussd خبر داد.
پتانسیل‌های سودآوری «آپ» در آینده

به گفته این مدیر مالی، مساله توقف درگاه ussd نه تنها منتفی شده و درآمدهای ناشی از آن ادامه می‌یابد، بلکه بر اساس نامه بانک مرکزی خدمات «مانده‌گیری» و «تراکنش» خرید از این طریق مجددا احیا می‌شود. امری که می‌تواند در سال آینده به افزایش حاشیه سود ناشی از درگاه ussd کمک کند.

شرکت آسان پرداخت در سال جاری حدود 38 تومان سود به ازای هر سهم از محل فروش پین پیش‌بینی کرده است. با توجه به آنکه کل سود هر سهم شرکت حدود 200 تومان بوده و 70 درصد درآمد فروش پین از محل ussd تامین می‌شود، نگرانی‌هایی درباره تداوم این محل از درآمد برای سال آینده وجود داشت. گرچه قرار بود با راه‌اندازی سامانه پیوند، این بستر متوقف شود، اما «آپ» در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که پیرو نامه بانک مرکزی تغییری در درآمد حاصل از این محل ایجاد نخواهد شد. بنابراین و با توجه به اضافه شدن مانده‌گیری و تراکنش خرید به بستر ussd می‌توان انتظار داشت در سال آینده درآمد از این محل افزایش بیشتری پیدا کند.

چرا حاشیه سود فروش پین کم شد؟

بررسی صورت‌های مالی شرکت آسان پرداخت نشان می‌دهد حاشیه سود فروش پین شرکت در گزارش جدید تا حدودی کاهش یافته است. در حالی که فروش پین در سال‌های گذشته حاشیه سود حدود 2 درصدی داشته، این رقم در آخرین پیش‌بینی شرکت به 1.4 درصد رسیده است. با توجه به مبلغ بالای درآمد فروش پین این تغییر در حاشیه سود می‌تواند اثرات قابل توجهی بر سود هر سهم شرکت داشته باشد. مثلا با حاشیه سود 1.7 درصدی، حدودا 10 تومان به سود شرکت اضافه می‌شود.

به گفته این مقام مالی، افزایش سهم برخی کدهای فروش ussd که حاشیه سود کمتری دارند منجر به این اتفاق شده است.

بهبود تراکنش شاپرک در فصل تقاضا

همان‌طور که پیش‌بینی شده بود با توجه به افزایش فصلی تراکنش‌های شاپرک با نزدیک شدن به پایان سال، درآمد کارمزد این تراکنش‌ها در شرکت آپ افزایشی شده است. این امر به خوبی در صورت‌های مالی شرکت قابل رصد است. این مدیر مالی، در این خصوص تاکید می‌کند برخی اصلاحات در هزینه‌های شرکت نیز، بر خلاف فروش پین باعث افزایش حاشیه سود در درآمد حاصل از تراکنش‌های شاپرک نسبت به پیش‌بینی قبلی شده است.

وی درباره بحث فروش دستگاه‌های پوز در سال آینده تاکید کرد در گزارش پیش‌بینی نخستین سود سال 96 طی یکی، دو هفته آینده جزئیات بیشتری درباره برنامه فروش 96 اعلام خواهد شد.