بورس گرفتار جزر شد

14:38 - 1402/08/23
امروز اغلب نمادهای بزرگ بازار سهام ریزش کردند و شاخص‌های بازار سهام قرمزپوش شدند.

در معاملات روز سه‌شنبه بیست و سوم آبان ماه 1402، شاخص کل بورس تهران 9 هزار و 784 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 46 هزار و 175 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش 3 هزار و 341 واحد در رقم 702 هزار و 287 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با افت 90 واحدی به رقم 25 هزار و 40 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش 361 واحد به سطح 126 هزار و 141 واحد رسید. 

خروج سرمایه حقیقی از بورس

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 310 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.  

امروز نماد وبملت بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 28 میلیارد تومان بود. پس از وبملت، نمادهای شستا، وسالت، خودرو و غمایه بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای حفاری، فزر، قنیشا، ثغرب و تپسی تعلق داشت.

بورس گرفتار جزر شد5

نمادهای لیدر بازار سهام

امروز فولاد، شستا و شپنا نمادهای قرمزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در مقابل حکشتی، سدشت و حفاری از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای زاگرس، خاور و آریا بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای تجلی، ودی و بپیوند بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد ثشاهد بیشترین تراکنش را داشت و شستا و خگستر در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز فزر، گدنا و کرمان بیشترین تراکنش را داشتند.  

افت ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 8 هزار و 181 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 210 میلیارد تومان بود که 3 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 7 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 906 میلیارد تومان رسید. 

بورس گرفتار جزر شد4

جدول معاملات بازار سهام

در معاملات امروز نماد فملی بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 207 میلیارد تومان بود. 

پس از فملی، غدشت بیشترین ارزش معاملات را داشت و حفاری رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد ثشاهد و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 325 میلیون و 831 هزار و 46 سهم در صدر قرار گرفته است. فملی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به حفارس تعلق داشت. دو نماد کرمان و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

ریزش صف‌های بورس  

در معاملات سه‌شنبه، 50 نماد صف خرید داشتند و 44 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 44 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 83 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 16 درصدی به 318 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس گرفتار جزر شد13