زوال شاخص بورس تهران

14:12 - 1402/08/24
اکوایران: امروز شاخص‌های بورس تهران ریزش کردند.

 در معاملات روز چهارشنبه بیست و چهارم آبان ماه 1402، شاخص کل بورس تهران 7 هزار و 191 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 38 هزار و 875 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش 6 واحد در رقم 702 هزار و 140 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با افت 63 واحدی به رقم 24 هزار و 976 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش 58 واحد به سطح 126 هزار و 200 واحد رسید. 

خروج سرمایه حقیقی از بورس

روز چهارشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 102 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.  

امروز نماد ونوین بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 56 میلیارد تومان بود. پس از ونوین، نمادهای وبملت، وتجارت، شپنا و شبندر بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای حفاری، فزر، حپارسا، سامان و حآفرین تعلق داشت.

زوال شاخص بورس تهران10

نمادهای پیشران بازار سهام

امروز فارس، فولاد و وبملت نمادهای قرمزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در مقابل حکشتی، اخابر و ذوب از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای آریا، خاور و زاگرس بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای بپیوند، حسینا و تجلی بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد تکاردان بیشترین تراکنش را داشت و ونوین و وبملت در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز بمولد، وتعاون و فن افزار بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 8 هزار و 160 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 67 میلیارد تومان بود که یک درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 2 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 823 میلیارد تومان رسید. 

زوال شاخص بورس تهران1

جدول معاملات بازار سهام

در معاملات امروز نماد ونوین بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 196 میلیارد تومان بود. 

پس از ونوین، فارس بیشترین ارزش معاملات را داشت و حفاری رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد وبملت و ذوب در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام ونوین با تعداد 335 میلیون و 454 هزار و 199 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وبملت تعلق داشت. دو نماد وبصادر و حفاری نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات چهارشنبه، 61 نماد صف خرید داشتند و 45 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 113 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 177 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 11 درصدی به 354 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

زوال شاخص بورس تهران5