در جلسه روسای بانک مرکزی و سازمان بورس چه گذشت؟

12:41 - 1403/03/09
روز جاری بعد از جلسه ستاد اقتصادی دولت و به پیشنهاد رییس سازمان بورس و اوراق بهادار جلسه‌ای بین رئوسای بانک مرکزی و سازمان بورس تشکیل شد که به گزارش رسانه‌ها حدود یک ساعت به طول انجامید.

به گزارش اکوایران، در این جلسه مجید عشقی به بیان دغدغه‌ها و نگرانی‌های خود در خصوص آثار سیاست‌های بانک مرکزی بر بازار سرمایه و همچنین راهکارهای پیشنهادی برای خروج از وضعیت موجود پرداخت. 

 

رییس بانک مرکزی نیز ضمن سازنده دانستن جلسه و مباحث مطرح شده، اطمینان خاطر داد که ضمن تذکرات جدی به شبکه بانکی جهت رعایت سقف نرخ سود، برخوردهای انضباطی موثری را با اعضای هیات مدیره بانک‌های خاطی بعمل آورده و مراتب را نیز به نحو مقتضی اطلاع رسانی می‌کند. 

همچنین تفاهم شد بانک مرکزی تدابیر لازم در خصوص افزایش میزان ریپو اوراق خزانه خریداری شده توسط نهادهای مالی بازار سرمایه در شبکه بانکی را اتخاذ کند.

در سوی دیگر نیز مقرر شد توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تذکرات لازم به مدیران برخی صندوق‌‌هایی که تبلیغات گمراه کننده در نحوه اعلام نرخ ها دارند داده شود.

در این جلسه موضوعات مهم دیگری نیز مورد بحث قرار گرفت که متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

دیروز محمدرضا فرزین، رئیس‌کل ‎بانک مرکزی در «سی و یکمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با محوریت بازآرایی سیاست‌های پولی و نظارتی» در سخنانی اظهار کرد: بازده دارایی‌های منتخب در اردیبهشت امسال نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که بازده دارایی در سهام منفی ۸.۳ درصد بوده است برخی افراد در رسانه‌ها این بازدهی منفی در بازار سهام را ناشی از اقدام بانک مرکزی در عرضه سپرده خاص با نرخ ۳۰ درصد می‌دانند بازار سرمایه ماه‌ها است منفی است که باید بررسی شود. سیاستگذاری در بانک مرکزی به گونه‌ای است که مخل بازار سرمایه نباشد. رشد بازار سرمایه برای بانک مرکزی مهم است و براین باور هستیم که بازار سرمایه از محل بازار اولیه رشد کند. اجرای سیاست های تثبیت بانک مرکزی نباید برای این بازار مشکل ایجاد کند.