سکه با حمایت نرخ ارز و اونس طلا صعودی شد

فرکانس زیگزاگی دلار در مرز روانی

11:27 - 1400/01/21
طی معاملات روز چهارشنبه دلار با نوسان محدود بالای مرز 13 هزار تومان ایستاد. فضای مبهم سیاسی منجر به استیصال معامله‌گران ارزی در اخذ موقعیت خرید یا فروش شده است و همین امر دامنه نوسان نرخ ارز را محدود کرده است. سکه نیز با حمایت توامان دلار و اونس طلا به افزایش قیمت پرداخت و از مقاومت 4 میلیون و 500 هزار تومانی عبور کرد.
فرکانس زیگزاگی دلار در مرز روانی

دنیای بورس: در 3 هفته ابتدایی خرداد ماه شاهد نوسان پر فراز و نشیب دلار بودیم. با این حال از روز دوشنبه از شدت اوج و فرودهای نرخ ارز کاسته شده و معاملات امروز نیز به تبعیت از این روند با فرکانس محدود به پایان رسید. نرخ ارز امروز در بازه 12 هزار و 950 تومان تا 13 هزار و 100 تومان تغییر کرد و دلار سرانجام در ساعت 18 به بهای 13 هزار و 50 تومان به فروش رفت. این قیمت 80 تومان بیش از نرخ بسته شده دلار در روز سه‌شنبه بود و رشد روزانه 0.62 درصد را برای شاخص ارزی کشور به ثبت رساند و بازدهی آن از ابتدای سال را به منفی 0.76 درصد رساند. به این ترتیب دلار نتوانست نشانه‌ی جدی افزایشی یا کاهشی از خود بروز دهد، با این حال بازگشت نرخ ارز به بالای مرز 13 هزار تومانی امیدهای نیروهای افزایشی بازار را به روند روزهای آتی افزایش داد. البته قیمت دلار پیشتر یک بار پس از بازگشت به کانال 13 هزار تومانی با چنان شدتی نزولی شد که به کانال پایین‌تر بازگشت.

نوسان محدود نوسانات امروز زاده شرایط مبهم فضای سیاسی است. تغییرات قیمتی دلار طی روزهای اخیر بیشتر تابع عرضه بوده است، بطوری که هرگاه بازارساز شیر عرضه را باز کرده نرخ ارز کاهشی شده و هرگاه مجرای عرضه منقبض شده نرخ ارز صعودی شده است و معامله‌گران نقش به خصوصی در تغییرات دلار ایفا نکرده‌اند. دلیل انفعال معامله‌گران تشویش در مورد هرگونه اتفاق سیاسی جدید بین‌المللی است که باعث شده است آنها نتوانند با اطمینان خاطر موقعیت معاملاتی خود را تعیین کنند. مشخص شدن نتایج سفر نخست وزیر ژاپن به کشورمان می‌تواند گره کور اطلاعاتی معامله‌گران را باز کرده و حرکت آتی نرخ ارز را در هفته آینده تعیین کند. با این حال نظریه‌ای وجود دارد که عدم وجود تقاضای کافی در بازار شرایط فعلی را رقم شده است و معامله‌گران بزرگ از قبل خریدهای خود را انجام داده‌اند و اکنون فاقد قدرت ریالی کافی برای جهت‌دهی به معاملات هستند.

در روزی که دلار افزایشی شد، سکه تمام بهار آزادی نیز 30 هزار تومان رشد قیمت را به ثبت رساند و توانست با عبور از سطح مقاومت 4 میلیون و 500 هزار تومانی به قیمت 4 میلیون و 520 هزار تومان برسد. این اتفاق با رشد دلار کلید خورد و افزایش اونس طلا در بازار جهانی آن را تکمیل کرد. بهای هر اونس فلز زرد در بازار جهانی 0.6 درصد افزایش یافته و به سطح 1335 دلار رسید. با نوسانات امروز حباب سکه با احتساب مالیات ارزش افزوده در ارتفاع 42 هزار تومان ایستاد.