پیش‌بینی بورس فردا 12 خرداد 1403 / نگاه اهالی بورس به نامزدهای انتخاباتی ریاست دوره چهاردهم

16:21 - 1403/03/11
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران دومین روز کار خود را نیز در هفته گذشته مثبت تمام کرد و عدد شاخص بیش از 16 هزار واحد مثبت شد. اما شروع ثبت نام از داوطلبان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ممکن است قواعد بازی در بازار سرمایه تغییر دهد.

در جریان معاملات روز چهارشنبه در بازار بورس تهران ارزش معاملات حوالی 4400 میلیارد تومان قرار داشت و ارزش بازار نیز همچنان در کانال 7100 همتی قرار دارد. عدد شاخص در پایان روز معاملاتی چهارشنبه هفته گذشته روی عدد 2 میلیون و 86 هزار واحدی ایستاد و این رقم با اهدافی که در ابتدای سال 1403 اهالی بازار در ذهن داشتند فاصله زیادی دارد.

برای سال 1403 از همان روزهای ابتدایی سال حواشی و تنش‌های زیادی برای بازار وجود داشت و هر ماه بازار سرمایه (فضای سیاسی و اقتصادی) کشور حال و هوای عجیبی داشت و حال این فضای برای خرداد ماه 1403 به یک رقابت برای ریاست دولت تبدیل شده است.

در انتهای بازار روز چهارشنبه گروه انبوه سازی با ارزش معاملاتی بیش از 120 میلیارد تومانی در جایگاه اول برترین نمادها از منظر ارزش معاملاتی قرار گرفت و گروه شیمیایی ها با 119 میلیارد تومان دوم شد.

این که گروه انبوه سازی توانسته است برترین گروه بازار سرمایه از نظر ارزش معاملاتی باشد خیلی اتفاق خاصی برای این گروه نیست بلکه مشکل از جای دیگری است.

گروه خودرویی لیدر سنتی بازار سرمایه به همراه فلزات اساسی کمترین ارزش معاملاتی را در این چند وقته به خود گرفته‌اند. این گروه‌ها در روزهای منفی در صف های فروش 2 درصدی و در روزهای مثبت نیز در صف های خرید 2 درصدی قفل شده‌اند که نشان از وضعیت بازار سرمایه است.

مدیران بورسی هنوز تصمیمی برای باز شدن دامنه نوسان ندارند و این موضوع را برای بازار به عنوان یک تهدید قلمداد می‌کنند.

قرار بود دامنه نوسان به صور فصلی افزایش پیدا کند اما سازمان بورس در اولین اقدام با مواجه شدن با حوادث مختلف دامنه نوسان را محدود می‌کنند و محدودیت برای هیچ جامعه‌ای مخصوصا جامعه اقتصادی به صلاح نیست!

درمیان خبرهای انتخاباتی افراد با گرایش‌های مختلفی خود را برای شرکت در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌کنند و اهالی بازار سرمایه نیز تمام نگاه‌های خود را به وزارت کشور دوخته‌اند تا ببیند چه کسانی در این دوره شرکت خواهند کردند و تیم اقتصادی این نفرات را احتمال بدهند.

نرخ دلار نیما نیز در انتهای هفته گذشته خود را به عدد 42 هزار تومان رساند تا مسیر افزایش آرامی را که از ابتدای سال در پیش گرفته است را ادامه دهد.

اما سازمان بورس اوراق بهادار تهران نیز با توجه به تغییراتی که در نرخ های بهره ایجاد شده بود نامه‌ای به صندوق‌های سرمایه گذای با درآمد ثابت نوشته است و استفاده از ۱۶ عبارت در تبلیغات درآمدثابت‌ها را ممنوع اعلام کرده است. اولین موضوعی که در این نامه به چشم می‌خورد عدم استفاده از کلمه درآمد ثابت برای تبلیغات شرکت‌های درآمد ثابت است.

اما خبر دیگر در روزهای پایانی دولت سیزدهم نیز که کمی عجیب بود از سوی وزیر اقتصاد مطرح شد و خاندوزی، وزیر اقتصاد اعلام کرده است که طبق برنامه سال جاری، بخشی از سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس در جریان مولدسازی اموال دولت به قرارگاه خاتم‌الانبیا واگذار می‌شود. به‌طور مشخص بورسی شدن این پالایشگاه و واگذاری سهام آن به مردم مورد اهتمام وزارت اقتصاد بوده است!

روزنامه دنیای اقتصاد نیز در هفته گذشته به این موضع اشاره داشته است که دو نشانه برای حذف قیمت گذاری دستوری در جریان کار است اول اینکه شورای رقابت به این نتیجه رسیده است که اصلاح قیمت هر چه زودتر از سوی وزارت صمت باید انجام شود که البته به عمر این دولت قد نخواهد داد و دومین این که واردات خودروهای برقی با تعرفه‌های پایینی در حال انجام است و بازار نامه 26 اردیبهشت ماه گمرک را در فضای مجازی دست به دست می‌چرخاند.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 

برای این روزهای بازار سرمایه و شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران نمی‌توان خیلی نسخه پیچید چرا که دو روز ابتدایی هفته آینده بازار درگیر انتخابات است (و معمولا برای افزایش هیجان بازی رقابتی عده‌ای در روز و ساعت پایانی ثبت نام خود را به وزارت کشور می رسانند)

شاخص کل پایین تر از میانگین های 55 روزه و 200 روزه خود قرار گفته است سیگنالی در محدوده اندیکاتور RSI (واگرایی) دیده نمی شود و بازار در محدوده های دو درصدی (تا اینجای کار) قبل شده است و سازمان بورس حاضر نیست دامنه نوسان را باز کند.

این‌ها مواردی هستند که بازار را در وضعیت بدی قرار داشته است از سویی هم ارزش معاملاتی پایین نشان می‌دهد که عملا خریدار عمده‌ای برای بازار پا پیش نمی‌گذارد و بازار به نوعی رها شده است.

 

پیش‌بینی بورس فردا 12 خرداد 1403 / نگاه اهالی بورس به نامزدهای انتخاباتی ریاست دوره چهاردهم20