احتمال پرداخت مطالبات دارویی‌ها تا آبان

09:34 - 1400/01/21
با تخصیص نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای صنعت دارو بدهی طلبکاران تا پایان آبان پرداخت می‌شود. پیش‌تر اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهور در مراسم روز صادرات از موافقت مقام معظم رهبری برای برداشت ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای شرکت‌های دارویی خبر داد.

خبرگزاری صداوسیما: غلامرضا اصغری با حضور در بخش خبری 21 شبکه یک سیما درباره تصمیم بر اختصاص نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای دارو تصریح کرد: این گام بزرگی برای پرداخت بخش قابل توجهی از مطالبات معوقه صنعت دارو و داروخانه‌هاست .

وی با اشاره به اینکه طلب آن‌ها بیش از 4 هزار میلیارد است، گفت: پرداخت این مطالبات به زنجیره تامین دارو و تجهیزات پزشکی کمک می‌کند.

اصغری با بیان اینکه بیش از 97 درصد داروهای ما تولید داخل است، تصریح کرد: برخی از شرکت‌های داوریی به رغم تخصیص ارز آن‌ها نمی‌توانستند مواد اولیه خود را بخرند . به گفته وی در آبان، این طلب‌ها کارسازی و پرداخت‌ها عملیاتی شود تا پول‌ها در اختیار طلبکاران قرار بگیرد .

به گفته معاون وزیر این پول صرفا برای دارو و تجهیزات پزشکی هزینه می‌شود و دانشگاه‌های علوم پزشکی هم ملزم هستند صرفا آن را در این زمینه صرف کنند و سازمان غذا و دارو بر این موضوع نظارت می‌کند .