رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد

شفاف سازی مهمترین الویت بورس

15:52 - 1400/01/25
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اگر روند معاملات به قدری مبهم باشد که آسیب معامله کردن بیش از توقف نماد معاملاتی باشد حتما به مصلحت است که نماد متوقف باشد. وی همچنین بیان کرد: در مورد ابهامات نمی‌توان بی‌تفاوت بود و باید ابهام‌ها در مورد برخی سهم‌های متوقف رفع شود، تا نمادها بازگشایی شود

فارس: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگویی با اشاره به حجم پیش‌بینی شده برای انتشار اوراق بدهی در بودجه امسال دولت از طریق بازار سرمایه گفت: تامین مالی از طریق انتشار ابزار بدهی که دولت دنبال می‌کند، حتماً با توجه به ظرفیت و توان بازار سرمایه عملیاتی خواهد شد و این در حالی است که قانون گذار با ارایه مجوز انتشار این اوراق الزامی برای استفاده از همه این ظرفیت در بودجه تعیین نکرده است.

شاپور محمدی افزود: بر اساس مجوزی که به دولت داده شده با توجه به شرایط دولت و با توجه به شرایط جذب بازار سرمایه باید اوراق بهادار و صکوک پذیره نویسی و منتشر شود. بازار بدهی جایگزینی کامل با بازار سهام ندارد و هر کدام از این بازارها مخاطب خود را دارند و طبیعی است که نقد شوندگی بازار سهام تهدید نخواهد شد.

به گفته محمدی فرایند انتشار اوراق بهادار در بازار بدهی به حدی برنامه ریزی خواهد شد که در حوزه بازار سرمایه قابلیت جذب این ابزارها وجود داشته باشد، اینکه بعضی از اوراق بهادار در زمان بندی متفاوت و در مقاطع مختلفی عرضه و پذیره نویسی شود، جزو برنامه ریزی سازمان بورس خواهد بود و به طور حتم در زمان بندی مناسب ارایه خواهد شد.

اختلال در سیستم معاملات

وی در برابر پرسشی  مبنی بر اینکه سکته هسته معاملات بازار سهام چه زمانی تمام می‌شود، گفت: اصطلاح سکته برای هسته معاملات صحیح نیست، چون در تمام دنیا ممکن است برای سامانه‌های الکترونیکی مشکلات فنی پیش بیاید، ولی به هر حال سازمان بورس و شرکت مدیریت فناوری بورس با جدیت به دنبال ارتقای سامانه‌ها هستند.

شفافیت مهم تر از توقف طولانی مدت 

رئیس سازمان بورس درباره دلیل طولانی شدن توقف نماد‌های معاملاتی همچون برخی بانک‌ها و شرکت‌های بورسی  گفت: باید بین دو مسئله تصمیم گرفت، چرا که اگر روند معاملات به قدری مبهم باشد که آسیب معامله کردن بیش از توقف نماد معاملاتی باشد، حتما به مصلحت است که توقف نماد وجود داشته باشد. بنابراین در مورد ابهامات نمی‌توان بی‌تفاوت بود و باید ابهام‌ها در مورد برخی سهم‌های متوقف رفع شود، تا نمادها بازگشایی شود.